Liria

Klubi Futbollistik Liria është një klub i futbollit me seli në qytetin e Prizrenit. Liria u themelua në vitin 1930 dhe aktualisht luan në elitën e futbollit kosovar.Ngjyrat e klubit janë të zezë dhe të bardhë.

  • Lajmet e Fundit
  • Ndeshjet
  • Lojtarët
  • Historia
  • Fansat

Liria është një prej klubeve të futbollit më të vjetra në Kosovë. Ata kanë luajtur në ligat më të ulëta të ish-jugosllavisë deri në fillim të Luftës së Dytë Botërore, kur rajoni ishte aneksuar nga Shqipëria dhe Liria, atëherë riemëruar si Prizreni, mori pjesë për një sezon në Kategorinë Superiore 1942 shqiptar. Pas fitores së Zonën e Veriut, Liria është kualifikuar për fazën finale të turneut, ku humbi në gjysmëfinale kundër KF Tiranës.

Pas përfundimit të luftës, klubi u kthye në sistemin e ligës jugosllav, që ka luajtur në një seri rastesh në Ligën e Dytë jugosllave. Pas vitit 1999 Luftës së Kosovës, Liria ka filluar të konkurrojnë në elitën e futbollit kosovar.

Liriaa

Liria nuk ka arritur të fitojë asnjëherë titullin e kampionit në futbollin kosovar që nga paslufta.

Por skuadra nga Prizreni ka fituar dy Kupa të Kosovës. Fillimisht në sezonin 2006/07 ata triumfuan në finale ndaj Flamurtarit.

Ndërkohë Kupa e dytë e Kosovës i takoi atyre në stinorin 2009/10 ku në finalen e zhvilluar në stadiumin e Prishtinës mposhtën rivalin rajonal Vëllaznimin e Gjakovës.

 

Stadiumi:

Liria ndeshjet si vendas i zhvillon në stadiumin e qytetit ‘Përparim Thaçi’.

 

Tifozët:

Tifozët e Lirisë janë ‘Arpagjikët’, tifozë që gjithmonë ditur të krijojnë atmosferë të mirë në stadiumin e tyre.

liriat

Titujt:

Kupa të Kosovës (2)

2006/07, 2009/10