LAJMI I FUNDIT:

Dollari në rritje, euro u dobësua për 0.2 për qind

Dollari në rritje, euro u dobësua për 0.2 për qind

Dollari filloi një trajektore rritëse në tregtinë në Londër sot, pasi disa zyrtarë të Rezervës Federale të SHBA-së (FED) hodhën poshtë idenë se të dhënat e inflacionit të kësaj jave në SHBA mund të inkurajojnë bankën qendrore të ngadalësojë shtrëngimin e politikës monetare.

Reklama

Indeksi i dollarit, i cili mat vlerën e monedhës amerikane kundrejt rivalëve të saj kryesorë, u rrit me 0.2 për qind në ditë, në 105.28 pikë, pas katër ditësh humbje që e uli atë me 1.2 për qind nga java e kaluar, raporton Reuters.

Euro ra 0.2 për qind në 1.0295 dollarë dhe paundi britanik u ul me 0.3 për qind në 1.2175 dollarë, me reagimin e tregut ndaj statistikave që tregonin se PBB-ja e Britanisë ra me 0 në qershor, duke munguar 1 për qind, më pak se sa pritej./euronews.al/