Vera është një periudhë mjaft sfiduese, si për lëkurën ashtu edhe për flokët.

Në mënyrë që flokët të qëndrojnë të shëndetshëm dhe me shkëlqim, duhet t’i kushtohet kujdes i shtuar, dhe ka edhe trika të shkëlqyer që do ta mbrojnë nga tharja shtesë.

Ju nuk do të jeni në gjendje të kapërceni plotësisht temperaturat e larta të verës, por me këto këshilla do të mbani një pamje të shëndetshme.

Rrezet e forta UV dhe klori e bëjnë verën një periudhë veçanërisht sfiduese për flokët tuaj

Këto ndikime të jashtme mund t’i bëjnë flokët tuaj të brishtë dhe të thatë sa hap e mbyll sytë. Për të kundërshtuar efektet e tyre dhe për të rivendosur hidratimin e nevojshëm, sigurohuni që rutina e kujdesit për flokët tuaj të jetë e mbushur me produkte ushqyese, dhe disa këshilla të dobishme nga ekspertët me siguri do t’ju vijnë në ndihmë.

Flokët i keni të thatë?

Anthony Cole, një ekspert kryesor në Sebastian Professional, shpjegon se flokët e hidratuar fillojnë nga skalpi. “Sebumi në lëkurën tuaj të kokës është një kondicioner natyral që ruan lagështinë. Me flokë të drejtë, sebumi arrin lehtësisht fijet nga skalpi, duke i mbajtur hidratues. Sidoqoftë, me flokë të valëzuar dhe kaçurrela, sebumi zakonisht qëndron në lëkurën e kokës për shkak të kaçurrelave. Kjo është arsyeja pse flokët kaçurrela kanë nevojë për kujdesin më të mirë të mundshëm, në mënyrë që këto vajra të lëvizin nëpër fijet e tyre, duke i hidratuar  natyrshëm, “tha ai.

Si e përballojnë flokët verën?

“Flokët me strukturë të hollë bëhen të trashë dhe të brishtë në prekje. Shtresat e kutikulës ngrihen pak dhe lagështia del shumë më ngadalë sesa teksturat e mesme dhe të trashë ”, thotë Robin Gruver, një ekspert flokësh dhe floktar në African Pride. Kjo është ajo që rrit rrezikun e thyerjes, kaçurrelave të çrregullta dhe rënies së flokëve. Flokët e dehidratuar kaçurrela janë të prira për thyerje serioze.

Shmangni produktet me bazë kripe

Një nga hapat kryesorë për të mbrojtur flokët tuaj nga tharja është minimizimi i përdorimit të çdo mjeti elektrik për stilimin e flokëve, por edhe i produkteve që inkurajojnë dehidratimin, duke filluar me të gjitha produktet që përmbajnë kripë. Mund të tingëllojë paksa e palogjikshme, sepse ne shpesh e shoqërojmë verën me ajrin e kripur të detit, por ai përbërës thith lagështi.

“Shamponët e thatë shumë shpesh përmbajnë kripë, dhe ky është pikërisht përbërësi që duhet të shmanget gjatë verës. Tashmë do të ketë një sasi më të madhe kripe në lëkurën e kokës për shkak të djersitjes, notit dhe aktiviteteve të tjera të verës. Është shumë e rëndësishme të përqendrohesh në mjedisin e kokës”, tha Kol.

Provoni shampo hidratuese

Ekspertët pajtohen se mënyra më e mirë për të ruajtur lagështinë e flokëve gjatë verës është përfshirja e lagështisë dhe vajit të mjaftueshëm në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit për flokët. Një zgjedhje e mirë është një shamponi hidratues që përmban një përzierje të bimëve dhe vajrave të nevojshëm për rikuperimin, kujdesin dhe përtëritjen e flokëve. Kur lani flokët tuaj, sigurohuni që të lani mirë rrënjën e flokëve. Kole këshillon që në fillim të larjes së flokëve, të vendosni shampon në majë të gishtave dhe masazhojeni butësisht në lëkurën e kokës, përpara se të shtoni ujë, shkruan KP.

“Pavarësisht nga lloji i flokëve që keni, sebumi mund të mblidhet në lëkurën e kokës dhe duhet të jeni shumë të kujdesshëm për ta pastruar. Rekomandohet gjithashtu të lani flokët sa herë që djersiteni. Përndryshe, flokët mund të bëhen shumë të thata për shkak të djersës, ”tha Kole. Një trik tjetër i shkëlqyeshëm është që, nëse keni flokë të ngjyrosura, përdorni krem ​​hidratues dhe shampon proteine ​​në mënyrë alternative. Në këtë mënyrë, ju merrni më të mirën nga të dy produktet. Kur lani flokët, ndërroni mes dy produkteve. Sipas ekspertëve, kjo procedurë mund të forcojë të gjitha llojet e flokëve.

Përdorni zbutës që nuk shpërlahen

Rigjenerimi i flokëve është shumë i rëndësishëm. Për flokët kaçurrela, është shumë e rëndësishme të përdorni kondicionerë që nuk shpërlahen. Për shkak të kaçurrelave, lëndët ushqyese dhe lëndët ushqyese të nevojshme nuk arrijnë në të gjithë gjatësinë e flokëve, kështu që kondicionerët e tillë janë një zgjidhje e shkëlqyeshme që mbrojnë dhe ndihmojnë flokët që të mbajnë lagështinë.