Ky duel tregon qartë sesa janë bërë makinat elektrike konkurruese, por edhe në cilin drejtim po shkon industria e automjeteve.

Dy burra u përkujdesën për këtë garë, ku pjesëmarrës ishin Volkswagen ID.3 elektrik dhe VW Golf GTI, transmeton Telegrafi.

Reklama

Gara e shpejtësisë tregon qartë përparësitë e makinave me energji elektrike, por edhe kompaktet e nivelit të lartë.

Pas kësaj gare, për shumë do të bëhet e qartë se cilat janë hijeshitë e motorëve me benzinë, dhe në fund ata do të shohin se edhe për një Golf mund të thuhet se është një makinë me shpirt.

Shakatë mënjanë, të dyja këto modele do të kenë një provë në treg dhe koha do të tregojë nëse bota është gati për një tranzicion të madh të makinave. /Telegrafi/

Reklama
Reklama