LAJMI I FUNDIT:

Çfarë ndodhi që presidenti gjerman Steinmeier të priste për tridhjetë minuta në aeroplan, në aeroportin e Katarit?

Çfarë ndodhi që presidenti gjerman Steinmeier të priste për tridhjetë minuta në aeroplan, në aeroportin e Katarit?

Dielli shkëlqente. Tapeti i kuq ishte shtrirë. Ishte mbledhur një roje nderi ushtarake. Edhe ambasadori i Gjermanisë në Katar, Lothar Freischlader, ishte i pranishëm. Problemi i vetëm ishte se asnjë zyrtar i Katarit nuk ishte i pranishëm për të pritur zyrtarisht presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier në Doha.

Kështu, duke mbërritur pak përpara afatit, Steinmeier priti në derën e Airbus A350 të Bundeswehr-it për gati gjysmë ore përpara se Sulltan al-Muraichai, ministri i shtetit për punët e jashtme të Katarit, të mbërrinte për të pritur kreun e shtetit të Gjermanisë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe ky “lëshim diplomatik” e la gazetaren e DW, Rosalia Romaniec, e cila po udhëtonte me Steinmeier, të shtronte pyetjen nëse ishte bërë një gabim me planifikimin apo nëse zyrtarët në kombin arab “ishin ftohur” në raport me Gjermaninë pasi Steinmeier kaloi kohë gjatë udhëtimit të tij tre-ditor në rajon në Izraeli, pasuar nga dy netë në Oman dhe vetëm tri orë në shtetin e Gjirit.

Siç vë në pah DW, në Gjermani, ndikimi i Dohas në luftën Izrael-Hamas shihet si disi i diskutueshëm pasi Katari është shtëpia e krahut politik të Hamasit.

Kjo bëri që disa të pyesin nëse “përbuzja” e së mërkurës ishte një përgjigje ndaj deklaratave të bëra së fundmi nga ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock përpara vizitës së planifikuar prej kohësh të Al Thani në Berlin në tetor.

“Ne nuk pranojmë mbështetje për terrorin”, i tha Baerbock transmetuesit publik ZDF në atë kohë. “Për t’i dhënë fund këtij terrorizmi”, shtoi ajo, “vendet si Katari kanë një përgjegjësi të veçantë”.

Katari u tha se ishte zemëruar nga komentet.

Vendi gjithashtu besohet se ka dërguar të paktën 1.5 miliard dollarë (1.36 miliard euro) në Rripin e Gazës të kontrolluar nga Hamasi për të financuar, pjesërisht, pagat e personelit spitalor dhe administrativ.

Katari ka thënë se transferimi i fondeve është bërë me lejen e Izraelit.

Ndryshe, Steinmeier ishte në Katar për të diskutuar me udhëheqjen e Katarit për përpjekjet për lirimin e pengjeve të mbetura gjermane që mbaheshin nga Hamas.

“Jam i sigurt se Katari do të bëjë gjithçka në fuqinë e tij për të kontribuar në lirimin e pengjeve gjermane”, u tha ai gazetarëve në Doha pas bisedimeve me Al Thani.

Presidenti gjerman theksoi më tej se i kishte kërkuar udhëheqjes së Katarit që të vazhdojë përpjekjet për lirimin e të gjithë pengjeve.

Katari tashmë ka “përdorur ndikimin e tij këtu në rajon dhe gjithashtu mbi Hamasin” për të ndërmjetësuar një marrëveshje midis palëve ndërluftuese, shtoi Steinmeier, duke iu referuar një armëpushimi të ndërmjetësuar që deri më tani ka parë një pauzë gjashtë-ditore (si dhe një të fundit të enjten) në luftimet midis Hamasit dhe Izraelit, si dhe shkëmbimit të pengjeve të mbajtura në Gaza që nga sulmet e 7 tetorit për të burgosurit palestinezë që mbaheshin në burgjet izraelite. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Botë
Dy vjet luftë kundër Rusisë, G7 vjen me një mesazh të fuqishëm për Ukrainën

Dy vjet luftë kundër Rusisë, G7 vjen me një mesazh të fuqishëm për Ukrainën

Botë
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Botë
Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Evropa
Kalo në kategori