LAJMI I FUNDIT:

Burri nga Karolina e Veriut thotë se ka një koleksion prej 11 mijë shisheve të salcës pikante

Burri nga Karolina e Veriut thotë se ka një koleksion prej 11 mijë shisheve të salcës pikante

Një burrë nga Karolina e Veriut ka atë që ai beson se është koleksioni më i madh në botë i salcës pikante, me rreth 11 mijë shishe.

Reklama

Banori i High Point, Vic Clinco, i cili filloi të mbledh salcë pikante rreth 26 vjet më parë, tha se koleksioni i tij tani arrin në rreth 11 mijë shishe dhe besohet të jetë koleksioni më i madh në botë i salcës pikante, transmeton Telegrafi.

“Është kthyer në një obsesion”, tha Clinco. “Ajo që filloi si një koleksion i vogël është rritur në mua drejt një kulture që më rrethon me salcë pikante”.

Clinco, i cili dokumenton koleksionin e tij në mediet sociale, tha se ka qenë në kontakt me Guinness për ta bërë koleksionin e tij zyrtarisht më të madhin në botë. Ai tha se shpreson të organizojë evente shijesh në të ardhmen.

“Unë dua që të ndahet me këdo që ka dashuri për shijen pikante sikurse unë”, tha Clinco. “Qëllimi im përfundimtar është që të kem aq shumë shishe sa të mos ketë më vend të lirë në mur”. /Telegrafi/