Çdo model Bugatti që shfaqet në tregun e veturave të përdorura tërheq gjithmonë vëmendjen dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për prototipet e rralla.

Në Gjermani, u ofrua për shitje një prototip shumë i rrallë i serisë Bugatti EB 112, i dyti nga vetëm tre të prodhuara.

Përpara se Bugatti të bashkohej me Volkswagen Group, prodhuesi francez i super veturave ishte në pronësi të Roman Artioli. Ai i kërkoi Giorgetto Giugiaro të projektonte një model me katër dyer të frymëzuar nga trashëgimia e pasur e markës. Rezultati është EB 112, i cili u prezantua në Motor Show në Gjenevë të vitit 1993.

Fatkeqësisht, për shkak të mungesës së stabilitetit financiar, Bugatti prodhoi vetëm tre super sedanë dhe të gjithë konsiderohen prototipe. Vetura e parë u bë nga Pininfarina dhe Bugatti donte të prodhonte dy të tjerat në fabrikën e saj në Campogalliano. Megjithatë, Volkswagen Group bleu kompaninë dhe dy prototipa u kompletuan nga Ekipi i Garave të Monakos. Një kopje e fotove iu dorëzua një distributori të ri zviceran të makinave Bugatti.

EB 112 mban numrin e shasisë # 39002 dhe ka kaluar 3900 kilometra dhe është në gjendje perfekte.

Edhe pse ishte porositur më 27 prill të vitit 1993, vetura u dorëzua vetëm në shkurt të vitit 2000. Besohet se deri tani ka pasur vetëm një pronar dhe kompania që e shet pretendon se është plotësisht e saktë.

EB 112 fuqizohet nga një motor 6.0-litërsh V12 që zhvillon 450 kuaj/fuqi, përshpejton nga 0 në 100 km/h në vetëm 4.3 sekonda dhe motori shoqërohet me një transmision manual modest me pesë shpejtësi. /Telegrafi/