LAJMI I FUNDIT:

Bota ndryshoi përgjithmonë 14 vjet më parë, me lansimin e OG iPhone

Bota ndryshoi përgjithmonë 14 vjet më parë, me lansimin e OG iPhone

Dje, 29 qershor, ishte një datë e rëndësishme në historinë e iPhone. Sepse ishte më 29 qershor 2007, produkti që ndryshoi botën nisi për herë të parë rrugën e saj. Ishte 9 janar 2007 kur atëherë CEO i Apple Steve Jobs mbajti iPhone në dorë për ta parë të gjithë dhe tha “sot, Apple do të rishpikë telefonin”.

Bota ndryshoi 14 vjet më parë kur Apple lansoi OG iPhone.

Por iPhone bëri më shumë sesa kaq, pasi ndryshoi mënyra se si njerëzit në planet kishin qasje te lajmet, sportet, moti, të dhënat dhe si ata komunikonin me njëri-tjetrin. Së shpejti, fjalët si aplikacionet u bënë të zakonshme dhe më të shpejta nga sa mund të imagjinonit, pothuajse të gjithë ishin duke përdorur një telefon inteligjent me ekran ‘touchscreen’. Sigurisht, Apple ka azhurnuar seriozisht aftësitë e iPhone që nga lëshimi i modelit origjinal të gjeneratës dhe disa teste të fundit të shpejtësisë zbulojnë se sa i ngadaltë ishte krahasuar me versionet aktuale të telefonit.

iPhone i parë ishte i pajisur me lidhje me rrjetin e ngadaltë të AT&T. Kjo ndryshoi vitin e ardhshëm kur u lëshua iPhone 3G. Në këtë datë 14 vjet më parë, iPhone ishte në dispozicion si një ekskluzivitet AT&T që mbante një ekran 3.5 inç me hapësirë ​​ruajtëse 4 GB dhe 8 GB me çmim respektivisht 499 dhe 599 dollarë.

Bashkë-CEO i BlackBerry, Mike Lazaridis dhe Jim Balsillie kishin një numër gjërash për të thënë në lidhje me iPhone, disa prej të cilave i kapëm në një histori të vitit 2012. I pari vlerësoi Apple duke thënë se “këta njerëz janë me të vërtetë, shumë të mirë”. Ky i fundit deklaroi: “Është në rregull, do të jemi mirë”. Por e vërteta ishte se ditët e BlackBerry si një nga lojtarët kryesorë në industrinë e telefonave inteligjent ishin të numëruara.

Sipas Statista, për periudhën midis 29 qershorit 2007 dhe pjesës tjetër të vitit, Apple shiti 1.9 milion aparate celularë iPhone.

Dhe ndërsa kompania ndaloi lëshimin e të dhënave të shitjeve të iPhone në vitin 2018, informacioni i fundit i disponueshëm tregon se në vitin 2017, 216.76 milionë njësi iPhone u shitën.

Dhe vitin e kaluar Apple filloi të shesë modelet e saj të para me iPhone 5G.

Dhe lansimi i parë i iPhone u bë katërmbëdhjetë vjet më parë sot dhe nuk do të ishte aspak ekzagjerim të thuash që bota ndryshoi në atë datë. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Samsung po kërkon ndihmë nga studentët për t'i bërë telefonat e ardhshëm Galaxy edhe më të zgjuar

Samsung po kërkon ndihmë nga studentët për t'i bërë telefonat e ardhshëm Galaxy edhe më të zgjuar

Teknologji
Kodi i fshehur zbulon veçorinë e Play Store që do t'u jap përdoruesve të Android një surprizë

Kodi i fshehur zbulon veçorinë e Play Store që do t'u jap përdoruesve të Android një surprizë

Teknologji
BE thotë

BE thotë "jo aq shpejt" për planet e trajnimit të të dhënave me AI të Meta-s

Teknologji
Aksionet e Tesla-s mund të rriten për 90 për qind tani që paketa 56 miliardë dollarëshe e Musk është miratuar

Aksionet e Tesla-s mund të rriten për 90 për qind tani që paketa 56 miliardë dollarëshe e Musk është miratuar

Teknologji
Video-loja më e shitur e PlayStation u krijua nga rivali i saj

Video-loja më e shitur e PlayStation u krijua nga rivali i saj

Lojëra
Franca synon majat e inteligjencës artificiale

Franca synon majat e inteligjencës artificiale

Teknologji
Kalo në kategori