LAJMI I FUNDIT:

Bloomberg: Apple po punon në satelitë që do të sillnin internet direkt në telefonat e tyre

Bloomberg: Apple po punon në satelitë që do të sillnin internet direkt në telefonat e tyre

Apple është duke punuar në fshehtësi në teknologjinë satelitore dhe pa tel (wireless), sipas burimeve të paemërtuara të cituara nga Bloomberg, në mënyrë që të rrezatojë direkt internetin në pajisjet e tyre.

Reklama

Prodhuesi i iPhone, me bazë në Kaliforni, ka disa inxhinierë nga industritë e projektimit të hapësirës ajrore, satelitore dhe antenave, që punojnë në projekt me qëllim të vendosjes së rezultateve të tyre brenda pesë viteve.

Poashtu, Bloomberg përmend që projekti është në fazat e tij të hershme, dhe mund të braktiset në të ardhmen.

Nëse, megjithatë, ai kalon, Apple mund të anashkalojë transportuesit e internetit dhe të fus rrezet direkt në pajisjet e tyre.

Skenarët e tjerë të përdorimit do të ishin ndërlidhja e këtyre pajisjeve në mungesë të një rrjeti tradicional. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Neuralink ka nisur rekrutimin e njerëzve për të filluar testimin e çipit

Neuralink ka nisur rekrutimin e njerëzve për të filluar testimin e çipit

Teknologji
Rrjedhja e fundit e Google Pixel 8 shfaq përditësime të mëdha të inteligjencës artificiale

Rrjedhja e fundit e Google Pixel 8 shfaq përditësime të mëdha të inteligjencës artificiale

Teknologji
Ky robot do të kërkojë objekte që digjen dhe do të gjejë njerëz që duhet të shpëtohen

Ky robot do të kërkojë objekte që digjen dhe do të gjejë njerëz që duhet të shpëtohen

Teknologji
Modeli iPhone 15 Pro Max mund të vijë më vonë se sa është menduar

Modeli iPhone 15 Pro Max mund të vijë më vonë se sa është menduar

Teknologji
iPhone, iPhone 7 dhe 7 Plus vijnë me ngjyra të reja!

iPhone, iPhone 7 dhe 7 Plus vijnë me ngjyra të reja!

Teknologji
Robinhood goditet nga shkelja e të dhënave, prekën shtatë milionë llogari

Robinhood goditet nga shkelja e të dhënave, prekën shtatë milionë llogari

Teknologji
Kalo në kategori