LAJMI I FUNDIT:

Armiqtë kurrë nuk tradhtojnë!

Armiqtë kurrë nuk tradhtojnë!
22 Nov 2014, Kosovo --- Nov. 22, 2014 - Prishtina, Kosovo - Kosovo's independent political analyst Fadil Lepaja, sitting next to his home library in Pristina, Kosovo's capital city. Lepaja, is one of most active public figures in political and social opinions and analyst in the country's level, his main field of interest depict the national traditional policy making analysis, as well as international relations. (Credit Image: © Vedat Xhymshiti/ZUMA Wire) --- Image by © Vedat Xhymshiti/ZUMA Press/Corbis
Reklama

E dëshpëruar me gjithçka që kishte ndodhur ditëve, e besa edhe muajve të fundit në Kosovë, një mike e imja, intelektuale, po më fliste lidhur me pasojat e politikës tonë (ndër)kombëtare te qytetari i ynë i zakonshëm. Në fakt, po fliste për veten e saj.

“I mblodha dje fëmijët dhe, me një zë të vendosur, gati luftënxitës, u thash: Ju nuk më doni mua! Ju vetëm mendoni se më doni.”


Ata mbetën të hutuar! Qyqja, i paska ikur mendja, nënës!

“Jeni frikësuar ndonjëherë e do të ju lë në plazh”, i pyeta?

Ata u përgjigjën, duke mohuar me kokë, se asnjëherë nuk u kishte shkuar mendja për diçka të tillë. Pastaj filluan të më bindin , se sa më duan dhe… blla, blla, blla! Fjalë dhe vetëm fjalë! “Isha e bindur”, më tha mikja, “se ata vetëm kujtojnë se më duan! Rashë në dëshpërim”!

Kështu, vazhdoi të fliste ajo, e bindur në të sajën, se as Hashim Thaçi, as Albin Kurti nuk e duan Amerikën. Vetëm kujtojnë se e duan. Duke i parë pasojat e politikës te njerëzit tonë, mendova me vete se krejt kjo i ka edhe anët e mira. Pas kësaj edhe agjensionet turistike duhet ta përdorin këtë thënie gjeniale të Albinit, si një slogan: “Ne nuk ju braktisim në plazh. Ne e duam, Amerikën”.

Njerëz, nuk ka rëndësi a na do Amerika ne, apo jo!? Është me rëndësi dashuria që ne e falim! Ne jemi të pasurit!

Nejse, lexuesit të cilët nuk i kanë përcjellë zhvillimet e fundit politike në Kosovë, sidomos retorikën, ndoshta edhe nuk do ta kuptojnë krejt këtë bisedë për braktisjen, tradhtinë, dhe dashurinë e munguar. Në fakt, nga protestat e shumta, këto ditë u drodh edhe “Olimpi” politik, në Kosovë. U drodh edhe “Arbëria”. U neverit! Ndërkaq, nga krejt kjo dridhje, sipas asaj fjalës së urtë, doli një… president. Ishte një lindje e vështirë. Çdo gjë ndodhi nëpër tym dhe me lot. Qaj parlamenti, e qaj ne! Çka na gjeti kështu? Të gjata janë pesë vite! Eh !

Por, mos u shqetësoni! Tashmë presidenti i ri i vendit, ka dëshmuar se sa herë i duhet një krizë, ai di me e “dridh”! Sa mirë e dridh! E dridh skenën politike të Kosovës qysh të ja dojë qejfi. I dridh miqtë dhe armiqtë. Pastaj krejt punën për të e bëjnë “armiqtë”!

Pra, u dridh Kosova, dhe… u zgjodh presidenti. Miqtë e paktë u gëzuan. Shumë nga ata që e votuan, ishin më të pikëlluar se masa e madhe përjashta e cila dëshironte që krejt kjo të përfundojë me një abort. Legal, gjithsesi! Vajza e ish-presidentit Rugova u gjet e hutuar me një buqetë lulesh të cilën me gjentilesë ia la në dorë presidenti i ri. Çfarë të bënte me ato lule?

Ato lule presidentit të ri ia solli, për urim, legjenda e Parlamentit të Kosovës, ajo që dëshmoi se si luftohet për karrige dhe për parti duke e mbajtur peng Parlamentin për gjashtë muaj rresht. E, trashëgimtarja e re e ish-presidentit, krejtësisht e hutuar me rolet e improvizuara në teatrin kosovarë të kukullave, i mbajti lulet pa e kuptuar se si përfunduan në dorën e saj. E çfarë të bënte tjetër? Kot e shanë në rrjetet sociale. Instinkti i trashëguar i thoshte se krejt kjo është imagjinare… spektakël.

Cila është formula e suksesit? Si ndodh që një gjest bëhet më i madh se ngjarja? Si fitohet me lëvizje krejtësisht jashtë procedurave standarde?

Te ne ekziston teoria se gjithnjë fiton ai që ka miqtë e fortë. Ai që ka krah! Pra, për dallim nga shefi i tij, i deridjeshëm, formal, ish-zëvendëskryeministri i Kosovës nuk beson te miqtë e tij. As te bashkëpunëtorët. Ai beson te armiqtë. Tërë dita i kalon në lojë me armiqtë e tij. Nëse dikush asnjëherë nuk e ka tradhtuar presidentin e ri, këta janë armiqtë. Miqve nuk u ka dhënë rast nëse i ka pasur. Por, a ka miq në politikë? A u besohet miqve?

Politikani që dikur skuqej si nxënës përpara ish-sekretares së Shtetit Albright, tani pa u skuqur aspak, por i shqetësuar dukshëm, i ngriti lartë vetullat e tij. Ishte momenti më dramatik i mbledhjes së jashtëzakonshme të Parlamentit, që në kushte normale do të duhej të ishte solemne. Dikush ka mundur ta marrë si padurim këtë gjest, e dikush si një urdhër. Sido që të jetë, shefi i tij formal, kryeministri aktual, brofi në këmbë sapo vetullat e tij u lidhën nyje në pikën e cila në Yoga njihet si: “Adnya-chakra”! Disa deputetë po jepnin shenja alarmi. Kishte rrezik që ata të votojnë sipas ndërgjegjes së tyre, siç i obligon kushtetuta e ligji, dhe të tradhtonin, të shkelnin besën e dhënë…!

Por, u pa që ishte alarm i rremë! Gojëkëqijtë folën për pazare në minutën e fundit. U përmenden poste, shtëpi, banesa, shuma, Jeep-a! Por, ata, gojëkëqijtë atë punë e kanë!

Pra, mësimi i radhës është se: ”Miqtë të tradhtojnë, ndërsa armiqtë kurrë”! Prandaj, mos llogarit në miq nëse do të jesh njëshi. Llogarit në armiqtë e tu. A nuk ishte Isa armik i përbetuar i (tashmë) Presidentit, dikur? A nuk thoshte kurrë më…? Thoshte!

Presidenti I ri I Kosovës në horoskopin politik të Kosovës, përgjatë gjithë këtyre viteve të pasluftës njihej nën shenjën e gjarprit. U thurën edhe legjenda për këmbët e tij të cilat nuk ia pa askush deri më sot. Në fakt, krejt kjo kaloi në terren spekulativ kur në rrëfim u futen edhe shërbimet sekrete. Ka që pohojnë publikisht se rrotën e mullirit e sjellin shërbimet sekrete, jo ai! Këtë askush nuk e dokumenton dot

Ndërkaq, shenja e tij e vërtetë në horoskop është demi. Demi, natyrisht, në këtë rrëfim të sotëm, është krejtësisht i pafajshëm. Por, i ngjan shenjës. Ashtu u turret armiqve nëpër debate, në Parlament, sidomos kur në mes tij dhe atyre ndodhen kordonët e sigurisë. Pastaj, ata e kryejnë krejt punën në vend të tij. Besoji armikut tënd!

Kështu, sërish po i kthehemi mikes time nga fillimi i këtij shkrimi. Në vërejtjen time se Presidenti nuk ka miq, ajo e bëri një nga ato batutat e sajë brilante: “E çka i duhen miqtë, me këtë opozitë?!

Pra, çka i duhen miqtë presidentit të ri kur i ka këta armiq kaq besnikë dhe të parashikueshëm?

Në trend

Më shumë
Genc Nuza bëhet viral në rrjetet sociale, ndërpreu dy herë ndeshjen mes HJK Helsinki dhe Aberdeen

Genc Nuza bëhet viral në rrjetet sociale, ndërpreu dy herë ndeshjen mes HJK Helsinki dhe Aberdeen

Ndërkombëtare
Harrojeni “Fadil Vokrrin”, fusha e përmbytur nga ‘uji dhe lloçi’ në Lubjanë vjedh gjithë vëmendjen para ndeshjes në Ligën e Konferencës

Harrojeni “Fadil Vokrrin”, fusha e përmbytur nga ‘uji dhe lloçi’ në Lubjanë vjedh gjithë vëmendjen para ndeshjes në Ligën e Konferencës

Ndërkombëtare
Opozita pranon draft-statutin e Asociacionit - AAK konfirmon, PDK e LDK heshtin

Opozita pranon draft-statutin e Asociacionit - AAK konfirmon, PDK e LDK heshtin

Lajme
Është nga Tirana dhe jeton në New York - zbulohet shqiptarja që ia ka thyer zemrën reperit Drake dhe ka frymëzuar klipin e tij të fundit?

Është nga Tirana dhe jeton në New York - zbulohet shqiptarja që ia ka thyer zemrën reperit Drake dhe ka frymëzuar klipin e tij të fundit?

Magazina
Sot i jepet lamtumira e fundit Liridona Murselit - gruas që dyshohet se u vra nga grabitësit

Sot i jepet lamtumira e fundit Liridona Murselit - gruas që dyshohet se u vra nga grabitësit

Lajme

"A mund të më lini të qetë? Ju lutem!" - Lavrov nxehet keq në samitin e OSBE-s në Shkup

Botë
Kalo në kategori