LAJMI I FUNDIT:

Anijet e para të grurit mbërrijnë në Ukrainë duke përdorur një rrugë të re

Anijet e para të grurit mbërrijnë në Ukrainë duke përdorur një rrugë të re

Dy anije mallrash kanë mbërritur në një port ukrainas pasi udhëtuan përmes Detit të Zi duke përdorur një rrugë të re,

Reklama

Siç njoftojnë autoritetet e portit ukrainas, anijet arritën në Chornomorsk dhe do të ngarkonin 20 mijë tonelata grurë për tregjet botërore.

Zyrtarët thanë se ishte hera e parë që llojet e këtyre anijeve kishin arritur në një port ukrainas që nga prishja e marrëveshjes me Rusinë që garantonte sigurinë e tyre. Më parë, korridori ishte përdorur vetëm nga anijet që niseshin nga Ukraina.

Zëvendëskryeministri Oleksandr Kubrakov tha se anijet lundruan duke mbajtur flamurin e Palaut dhe se ekuipazhi i tyre përbëhej nga persona nga Ukraina, Turqia, Azerbajxhani dhe Egjipti.

Sipas Ministrisë ukrainase të Bujqësisë, anijet do të dorëzojnë grurin në Egjipt dhe Izrael.

Britania e Madhe e ka akuzuar Rusinë se kishte vënë në shënjestër një anije të tillë me raketa të shumta lundrimi, ndërsa ajo ishte në portin ukrainas të Odesas.

Ukraina është një nga furnizuesit më të mëdhenj në botë të kulturave të tilla si vaji i lulediellit, elbi, misri dhe gruri.

Kur Rusia pushtoi në shkurt 2022, marina e saj bllokoi portet e vendit të Detit të Zi – duke bllokuar 20 milionë tonelata drithë që ishin menduar për eksport. Kjo bëri që çmimet botërore të ushqimeve të rriteshin dhe kërcënoi të krijonte mungesa në vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës, të cilat importojnë sasi të konsiderueshme të drithërave nga Ukraina.

Përveç kërcënimit të anijeve që kalojnë nëpër Detin e Zi, Moska ka vënë në shënjestër gjithnjë e më shumë infrastrukturën portuale të Ukrainës. Ajo ka sulmuar vazhdimisht portet e Izmail dhe Reni, ku shumica e eksporteve të grurit të Ukrainës janë larguar që nga muaji korrik, në përpjekje për të ndërprerë operacionet. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Prishtina Mall përgatitet për hapjen e Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall përgatitet për hapjen e Zara, Bershka, Pull&Bear dhe Stradivarius

Prishtina Mall
Suksesi i jashtëzakonshëm i rTrust - mbi 4000 nënshkrime elektronike në më pak se një muaj

Suksesi i jashtëzakonshëm i rTrust - mbi 4000 nënshkrime elektronike në më pak se një muaj

Ekonomi
Inspirim nga Italia - dyer dhe dritare cilësore nga Kontura Profiles

Inspirim nga Italia - dyer dhe dritare cilësore nga Kontura Profiles

Kontura Profiles
Nëse po kërkoni ujë të shëndetshëm - provojeni ujin Alkaline

Nëse po kërkoni ujë të shëndetshëm - provojeni ujin Alkaline

Active+ Alkaline Water
Shtimi i sipërfaqeve të ngrohjes, kyçje dhe konsumatorë të rinj – disa nga punët gjatë vitit të fundit të Termokosit

Shtimi i sipërfaqeve të ngrohjes, kyçje dhe konsumatorë të rinj – disa nga punët gjatë vitit të fundit të Termokosit

Ekonomi
Nuk kalon marrëveshja për 'Rehabilitimin e linjës hekurudhore 10 B', nuk ka kuorum

Nuk kalon marrëveshja për 'Rehabilitimin e linjës hekurudhore 10 B', nuk ka kuorum

Ekonomi
Kalo në kategori