LAJMI I FUNDIT:

Analistja amerikane Stradner: Vuçiqi i frikësohet Putinit, mbijetesa e tij politike është përshkallëzimi i situatës në Ballkan

Analistja amerikane Stradner: Vuçiqi i frikësohet Putinit, mbijetesa e tij politike është përshkallëzimi i situatës në Ballkan

Analistja amerikane Ivana Stradner ka thënë se situata në Ballkanin Perëndimor do të përshkallëzohet dhe se kjo po bëhët nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq si arsyetim për mbijetesën e tij politike.

Reklama

Stradner me anë të një shkrimi në Twitter ka theksuar se Vuçiqi i frikësohet presidentit rus Vladimir Putin si askush tjetër.

“Me sigurinë më të madhe, unë besoj se situata në Ballkan do të përkeqësohet. Shumë më keq. Dëgjoj vazhdimisht në Washington se Vuçiq pjesërisht është partner i SHBA-së, sepse votoi kundër Rusisë në OKB. Kjo është kaq naive”, thuhet në reagimin e Stranderit.

Ajo shton se presidenti serb nuk do ta njoh kurrë pavarësinë e Kosovës dhe se nuk i beson vendeve Perëndimore.

“Vuçiq nuk do ta njohë Kosovën (ai i frikësohet Putinit më shumë se kushdo tjetër) dhe nuk i beson as Perëndimit. Gjithçka ka të bëjë me mbijetesën e tij politike dhe përshkallëzimin në Ballkan, si një pengesë”, shton ajo.

Sipas Stadnerit, Vuçiqi po manipulon Perëndimin karshi Ukrainës.

“Në Foreign Policy është shpjeguar manipulimi që bën Vuçiqi për Perëndimin dhe pse ai e ‘mbështeti’ Ukrainën në OKB”, tregon Stradner.

“Regjimi i tij erdhi nga ky artikull, ku unë tregoj se si SHBA-ja duhet të përdorë operacionet e informacionit. Ata menjëherë më akuzuan mua, duke thënë se kam dhënë udhëzime për Qeverinë amerikane në operacionet e informacionit. Tregohet nga paranoja e tij”, përfundon ajo. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Kalo në kategori