LAJMI I FUNDIT:

Ai ishte krimineli më i frikshëm në botë, por tani i shijon rrezet e diellit vetëm një orë në ditë: Jeta e “Chapo” në burgun ADMAX

Ai ishte krimineli më i frikshëm në botë, por tani i shijon rrezet e diellit vetëm një orë në ditë: Jeta e “Chapo” në burgun ADMAX

Themeluesi i Kartelit Sinaloa u dënua në korrik 2019 me burgim të përjetshëm.

Trafikanti meksikan i drogës Joaquín el “Chapo” Guzmán Loera gjeti diçka për të kaluar 23 orët që kalon në qelinë e tij në një burg të sigurisë maksimale në Shtetet e Bashkuara, të paktën kjo ishte ajo që zbuloi avokati i tij Jeffrey Lichtman, sepse ai vetëm 1 orë në ditë e sheh dritën e diellit, jo më shumë.


Në llogarinë e tij në Twitter, duke cituar Lichtman, gazetari Keegan Hamilton, i cili mbuloi të ashtuquajturin gjyq të shekullit, siguroi që trafikanti meksikan i drogës e kalon kohën e tij të lirë duke punuar në apelin e tij të gjyqit në të cilin ai u dënua me burgim të përjetshëm, transmeton Telegrafi.

“(El Chapo po ndihmon), duke punuar në dokumentet nga qelia e tij”, tha mbrojtësi që komentoi në gjyq se “ishin Shtetet e Bashkuara që përpiqeshin t’i tregonin botës se sa i veçantë dhe i drejtë ishte sistemi i saj”, tha Lichtman.

Guzmán Loera do të apelojë në Gjykatën e Apelit të Shteteve të Bashkuara, qarku i dytë, çështja e tij me numër 19-2239, e paraqitur në 22 korrik 2019, për sjelljen e pahijshme të gjykimit kundër tij në Gjykatën e Qarkut Lindor të Nju Jorkut.

Më 22 korrik 2019, Marc Fernich, një tjetër nga mbrojtësit e “El Chapo” paraqiti një dokument para Gjykatës së Apelit në të cilin ai kërkoi rishikimin e dënimit me burgim të përjetshëm.

Me leximin e dënimit më 17 korrik 2019, gjyqtari Brian M. Cogan pohoi se kishte “male provash” që dënonin ish-udhëheqësin e kartelit Sinaloa dhe e bëri të qartë se gjatë gjyqit “Unë pashë gjërat më të tmerrshme kriminale të gjithë jetën time si gjyqtar”.

Jeffrey Lichtman ka këmbëngulur se klienti i tij nuk kishte një gjykim të drejtë, pasi të paktën pesë nga anëtarët e jurisë shkelën ligjin gjatë procesit.

Anëtarët e jurisë më 12 shkurt 2019, shpallën Chapo Guzmán unanimisht fajtor për 10 krime në lidhje me trafikimin e drogës dhe pastrimin e parave.

Gjykatësi Cogan urdhëroi 12 anëtarët e jurisë të mos e shqyrtojnë çështjen në media ose në rrjetet sociale dhe të mos flasin me njëri-tjetrin për këtë, me qëllim që vendimi të vendoset vetëm mbi provat e paraqitura nga Prokuroria e Nju Jorkut.

Sidoqoftë, në një intervistë me Keegan Hamilton, një nga anëtarët e jurisë deklaroi nën anonimitet se ai, si dhe kolegët e tjerë të tij, i shkelën këto rregulla.

Ai i tregoi gazetarit se të dy ai dhe disa nga kolegët e tij folën me disa reporterë që mbuluan procesin.

Nga ana e saj, juria siguroi që ky informacion nuk ndikoi në vendimin përfundimtar që ata morën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shpërthimet jehojnë në të gjithë Bagdadin shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Shpërthimet jehojnë në të gjithë Bagdadin shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Azia
Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Azia
Pamjet nga kamera e trupit të luftëtarit të Hamasit shfaqin sulmin e izraelitëve në Gaza

Pamjet nga kamera e trupit të luftëtarit të Hamasit shfaqin sulmin e izraelitëve në Gaza

Azia
Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Botë
Symbyllur, duart e lidhura dhe të zhveshur - Izraeli raportohet se ka arrestuar disa militantë të Hamasit

Symbyllur, duart e lidhura dhe të zhveshur - Izraeli raportohet se ka arrestuar disa militantë të Hamasit

Azia
Shkencëtarët pretendojnë se kanë zbuluar sekretin e espresos së përsosur

Shkencëtarët pretendojnë se kanë zbuluar sekretin e espresos së përsosur

Botë
Kalo në kategori