LAJMI I FUNDIT:

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Aeroplani luftarak pa pilot turk, “Bayraktar Kızılelma” ka përfunduar fluturimin e tretë testues si dhe testin e identifikimit të sistemit të lartësisë së mesme ndërsa kompania turke, Baykar theksoi se janë shumë të kënaqur me rezultatet.

Reklama

Drejtori i kompanisë, Selcuk Bayraktar ka publikuar një video të testit të ri të aeroplanit.

“Aeroplani luftarak Bayraktar ka përfunduar me sukses testin e identifikimit të sistemit të lartësisë së mesme. Aeroplani luftarak pa pilot ka arritur një lartësi mbi 6 kilometra. Testet në aeroplan do të vazhdojnë dhe ne planifikojmë të fillojmë prodhimin masiv deri në fillim të vitit 2024”, tha Bayraktar.

Gjithashtu, drejtori i kompanisë theksoi se Baykar po përgatitet për fluturimin e parë të aeroplanit pa pilot TB3, i cili do të jetë i parë i këtij lloji që do të mund të ngrihet dhe ulet në aeroplanmbajtëse me pista të shkurtra.

“Droni dhe aeroplani do të prezantohen në një ngjarje të madhe teknologjike në Stamboll, i cili do të mbahet nga 27 prilli deri më 1 maj”, shkruajnë mediat turke.

Sistemi kombëtar i aeroplanëve luftarakë pa pilot (MIUS), i quajtur Kizilelma (Molla e Kuqe), me reflektim të ulët të radarit dhe shpejtësi nënsonike, është gjithashtu një projekt i rëndësishëm strategjik pasi pritet të sigurojë vetëmjaftueshmërinë e forcave ajrore të Turqisë.

Rëndësia e këtij projekti u theksua veçanërisht pasi Turqia u përjashtua nga projekti F-35, i cili duhej të ngrihej nga aeroplanmbajtësja që po ndërton në bashkëpunim me Spanjën.

Aeroplani luftarak i shpejtë pa pilot, Kizilelma përfaqëson një shtrirje të konsiderueshme të aftësive të dronëve të ngadaltë të zbulimit dhe mbajtjes së raketave. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjashtë vendet në botë ku dielli nuk perëndon për më shumë se 70 ditë në vit

Gjashtë vendet në botë ku dielli nuk perëndon për më shumë se 70 ditë në vit

Botë
Çfarë tha Putini për shkatërrimin e digës Kakhovka në Kherson?

Çfarë tha Putini për shkatërrimin e digës Kakhovka në Kherson?

Evropa
Momenti kur forcat ukrainase hodhën në erë tankun rus

Momenti kur forcat ukrainase hodhën në erë tankun rus

Evropa
Çfarë dihet për digën e shkatërruar ukrainase dhe cilat janë pasojat?

Çfarë dihet për digën e shkatërruar ukrainase dhe cilat janë pasojat?

Evropa
Zelensky akuzon Rusinë se po gjuan me artileri njerëzit që përpiqen të largohen nga zonat e përmbytura

Zelensky akuzon Rusinë se po gjuan me artileri njerëzit që përpiqen të largohen nga zonat e përmbytura

Evropa
Kryeministrja serbe Brnabiq e gatshme të japë dorëheqje

Kryeministrja serbe Brnabiq e gatshme të japë dorëheqje

Botë
Kalo në kategori