LAJMI I FUNDIT:

Zgjedhja e një divani të ri? Ja se çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje

Zgjedhja e një divani të ri? Ja se çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje

Një divan i mirë zë një vend qendror në dhomën e ndenjes dhe shpesh është pika fillestare për mobilimin e një apartamenti ose shtëpie

Reklama

Kur doni t’i jepni shtëpisë tuaj një dukje të re, zëvendësoni divanin në përputhje me atë që keni prioritet – rehati, elegancë, ngjyrë, moment estetik…

Sivjet ranë në sy disa tendenca për sa i përket kësaj mobilie. Qëndrueshmëria është më shumë se një tendencë – ajo është bërë një faktor kyç në mënyrën se si ne shikojmë blerjet dhe mobilimin e shtëpive.

Kjo është arsyeja pse divanet e qëndrueshme vlerësohen, ato ku çdo pjesë mund të zhvidhoset, të çmontohet, të riciklohet lehtësisht dhe të ripërdoret në fund të jetës së saj, transmeton Telegrafi.

Ndërsa tonalitetet e dheut, jeshilja e thellë dhe rikthimi në natyrë dominuan në ambientet e brendshme vitin e kaluar (dhe ka mjaft të tilla këtë vit), në skenë hyn një gamë e gjerë divanesh të kaltër, të cilat ngrenë humorin.

Ato vijnë në të gjitha nuancat, nga thellësitë e oqeanit deri te qielli mbi një re të vetme. Edhe nëse janë të mbuluara me lino antike ose kadife, do të jetë një hit i vërtetë.

Ku të vendosni një divan në dhomën e ndenjes? Nëse mundemi, duhet të respektojmë qëndrimet e mëposhtme
Lexo po ashtu Ku të vendosni një divan në dhomën e ndenjes? Nëse mundemi, duhet të respektojmë qëndrimet e mëposhtme

Nuk mungojnë edhe divanet me doreza elegante, si ato të frymëzuara nga tekstura dhe ngjyrat e natyrës, më pas me tegela dhe me këmbë skulpturore që janë shumë elegante, pastaj ato në stilin boho, prej lëkure të butë, të papërpunuar… Ka edhe ato modulare, të fryra që bien në sy, thjesht ju tundojnë t’i zbrisni sa më shpejt, por edhe klasike, të ulëta, me shumë detaje dhe të mbuluara me pëlhura mbresëlënëse.

Zakonisht kemi një divan në dhomën e ndenjes, por siç mund ta shohim, ai mund të ketë një mijë fytyra. /Telegrafi/