Hoyeon Jung është gati për të luajtur.

Reklama

Ylli i “Squid Game”, 27 vjeç, u shpall të mërkurën si ylli i kopertinës së shkurtit të Vogue amerikane, e kompletuar me një fotosesion të shkëlqyeshëm dhe të argjendtë. Aktorja shfaqet me shkëlqim me një pelerinë Louis Vuitton dhe fustan me temina të qëndisura.

Brenda tri javësh, Jung – e cila luan si Kang Sae-byeok, e njohur gjithashtu si lojtarja me numër 67 në shfaqjen e Netflix – pa ndjekësit e saj në Instagram të rriten nga 500 mijë në më shumë se 23 milionë, duke e bërë atë aktoren koreane më të ndjekur në botë në platformë.

Reklama

“Ndjenja, ka një kufi për atë që fjalët mund të shprehin”, tha aktorja për Vogue për pjesën e famës së menjëhershme dhe në mënyrë eksponenciale. Ajo gjithashtu tregoi se humbi tetë kilogramë për shkak të stresit. “Nuk e di pse, por nuk mund të haja. Isha shumë e hutuar dhe ishte kaq kaotike. Nuk e besova. Nuk i besova”.

Reklama

Edhe pse aktorja po lufton me famën, ajo nuk është e huaj për botën e modës. Në fakt, përpara se të merrte pjesë në filmin “Squid Game”, Jung siguroi jetesën e saj si modele në vendlindjen e saj në Seul.

Koncerti i saj i parë televiziv ishte në “Korea’s Next Top Model” në vitin 2013, kur ajo ishte 19 vjeç; Jung përfundoi në vendin e dytë.

Reklama

Jung u shpërngul menjëherë në New York, nënshkroi me një agjenci modelimi dhe i leu flokët me të kuqe të ndezur. Në vitin 2016, ajo tërhoqi vëmendjen e stilistit të atëhershëm të Louis Vuitton, Nicholas Ghesquière, dhe bëri shfaqjen e saj të parë në Javën e Modës në Paris për markën luksoze. Në vitin 2021, ajo u bë ambasadore globale për Vuitton.

Reklama

Kthesa e saj e fundit në pistë ishte në shfaqjen e Moschinos 2019 me temën e metrosë së bashku me modele amerikane si Stella Maxwell, Halima Aden, Taylor Hill dhe Winnie Harlow.

“Kur fillova të modeloja jashtë shtetit, ia dola mirë që nga fillimi, apo jo? Por me kalimin e kohës, unë kisha gjithnjë e më pak punë; markat me të cilat kisha punuar nuk më donin më. Kisha kaq shumë shqetësime për shkak të saj. Kush jam unë? Isha shumë e shqetësuar për këtë”, tha Jung për Vogue.

Reklama

Tani gjithçka që ajo duhet të shqetësohet është se cilin rol – dhe ngjyrën e flokëve – të pranojë më pas. /Telegrafi/

Photography © Harley Weir for Vogue Magazine