LAJMI I FUNDIT:

Vuçiq: Nuk do të lusim askënd që të zhvillohet

Vuçiq: Nuk do të lusim askënd që të zhvillohet

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në samitin e “Ballkanit të Hapur” ka folur për fqinjësi të mirë, duke thënë se ata që nuk janë pjesë nuk do të luten të marrin pjesë, por ata do të vijnë nëse e shohin të nevojshme për ekonominë e tyre, njofton Telegrafi Maqedoni.

Reklama

“Jemi këtu për të zgjidhur probleme të vjetra dhe për të shikuar të ardhmen për të qenë më fortë së bashku. Kjo nismë është shumë e mirë për ata që duan të zhvillohen. Të tjerët janë të mirëpritur. Grupet e punës në këtë samit janë duke pritur mbështetjen edhe shteteve tjera. Me këtë samit ne i bashkojmë forcat për të përballur një dimër të rëndë që na pret. Diplomat e qytetarëve tanë dhe turizmi jonë i përbashkët është tashmë një temë që jemi duke e përmbyllur”, u shpreh Vuçiq.

Presidenti serb, më tej theksoi se në takimin tjetër,  do të dëgjojmë qytetarët se çfarë problemesh kanë dhe si mund t’i zgjidhim.

Kovaçevski: 'Ballkani i Hapur' ka nisur të tregojë rezultate pozitive për Maqedoninë e Veriut
Lexo po ashtu Kovaçevski: 'Ballkani i Hapur' ka nisur të tregojë rezultate pozitive për Maqedoninë e Veriut

“Prej neve varret se si do jetojmë me fqinjët. Vera e nxehtë dhe dimri i ftohtë, por edhe fatkeqësitë tona do t’i kalojmë bashkërisht. Nuk do të lusim askënd të merr pjesë. Ata që duan do të marrin pjesë për të përmirësuar ekonominë e tyre” tha Vuçiq.

Përndryshe, sot në Ohër po mbahet takimi i shteteve të Ballkanit, “Open Ballkan”. Në këtë takim po marrin pjesë kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, i Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Gjithashtu, Bosnja e Hercegovina dhe Mali i Zi do të jenë pjesëmarrës si mysafir në këtë samit, të përfaqësuar nga Zoran Tegeltija dhe Dritan Abazoviq, njofton Telegrafi Maqedoni.

Video me porosi do të ketë zëvendës-ndihmës sekretari i SHBA-ve, Gabriel Escobar. Para të pranishmëve sot flet edhe eurokomesari për zgjerim, Oliver Varhely./Telegrafi/

Rama: Konfliktet në rajon zgjidhen vetëm me “Ballkanin e Hapur”
Lexo po ashtu Rama: Konfliktet në rajon zgjidhen vetëm me “Ballkanin e Hapur”

Në trend Lajme

Më shumë
DASH: Presim që Serbia të vazhdoj me hapat për de-përshkallëzim, përfshirë këtu tërheqjen e vazhdueshme të forcave nga kufiri me Kosovën

DASH: Presim që Serbia të vazhdoj me hapat për de-përshkallëzim, përfshirë këtu tërheqjen e vazhdueshme të forcave nga kufiri me Kosovën

Lajme
Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Lajme
Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, gjykata serbe ia ndalon shkuarjen në Kosovë

Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, gjykata serbe ia ndalon shkuarjen në Kosovë

Lajme
Osmani dhe Vuçiq në samitin e liderëve evropianë në Spanjë, a mund të aranzhohet takim mes tyre?

Osmani dhe Vuçiq në samitin e liderëve evropianë në Spanjë, a mund të aranzhohet takim mes tyre?

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Maliqi për sulmin në veri: Inteligjenca e NATO-s me gjasë ia dha informatën me kohë PK-së për grupin terrorist

Maliqi për sulmin në veri: Inteligjenca e NATO-s me gjasë ia dha informatën me kohë PK-së për grupin terrorist

Lajme
Kalo në kategori