LAJMI I FUNDIT:

Vetëm në vitin që shkoi ka shpenzuar 739 mijë euro për veshje

Vetëm në vitin që shkoi ka shpenzuar 739 mijë euro për veshje

Është shpenzuesja më e madhe nga të gjitha familjet mbretërore

Reklama

Çdo vit, faqja e internetit “UFO No More”, e cila analizon dhe vëzhgon çdo ditë secilën veshje të familjeve mbretërore, përpilon një listë që tregon se sa kushtojnë veshje të tilla.

Sipas kësaj liste, Princesha Charlene e Monakos kryeson listën edhe në vitin 2022, pasi ka shpenzuar 739 mijë euro në një vit për veshje të reja, transmeton Telegrafi.

Princesha, e cila u kthye në Monako në dhjetor të vitit 2021, pasi kaloi më shumë se gjashtë muaj në Afrikën e Jugut për shkak të sëmundjes, u shfaq në publik në detyrë shumë më pak se Kate Middleton, por shpenzoi më shumë para për veshjen e saj.

Princesha Charlene nuk kurseu as për rinovimin e gardërobës së saj, pasi bleu më shumë se 105 veshje të reja me një çmim mesatar më shumë se 11 mijë euro për copë.

profimedia

Princesha greke Maria-Olympia bën debutimin e saj në këtë listë këtë vit, kështu që ajo është në vendin e dytë, duke ia kaluar anëtarëve mbretërorë të famshëm si Kate Middleton dhe Mbretëreshës Maxima.

Vajza e Marie-Chantal Miller shpenzoi 227 mijë euro për veshje dhe tregoi më shumë se 50 veshje.

Vendi i tretë për Kate Middleton

Pak anëtarë të familjes mbretërore kanë tërhequr aq shumë vëmendjen e mediave sa Kate Middleton në vitin 2022. Roli i saj në familjen mbretërore britanike është gjithnjë e më i rëndësishëm dhe veshjet e saj gjithashtu janë rritur ndjeshëm gjatë vitit të kaluar.

Dukesha nxori më së shumti veshje në vitin pas nesh, gjithsej 204, dhe për 168 dihet çmimi, ndërsa pjesa tjetër ishin me porosi dhe 14 stile nuk janë identifikuar. Për veshjet e Princeshës u ndanë 217 mijë euro, që përfaqëson një shpenzim prej 1293 euro për kombinim mode.

Lista vazhdon me Princeshën Sofia të Suedisë në vendin e katërt, Dukeshën e Luksemburgut Maria Theresa në vendin e pestë dhe Meghan Markle në vendin e gjashtë. Mbretëresha Letizia, një anëtare e familjes mbretërore dhe modele mode për shumë njerëz, është në vendin e 14-të.

Sipas faqes britanike, mbretëresha spanjolle ka treguar gjithsej 129 veshje të reja, dhe çmimi total i veshjeve është afër 54 mijë euro. Një tjetër fakt interesant që tërheq vëmendjen është se çmimi mesatar për një copë veshje të mbretëreshës Letizia ishte 539 euro, dukshëm më pak se gati 12 mijë euro, që Charlene e Monakos shpenzoi mesatarisht për copë. /Telegrafi/