LAJMI I FUNDIT:

Vendet më të vizituara në vitin 2023: Shtetet evropiane janë në tri vendet e para

Vendet më të vizituara në vitin 2023: Shtetet evropiane janë në tri vendet e para

Dëshironi të vizitoni një nga këto vende sipas listës së përcaktuar?

Po i afrohemi fundit të vitit 2023 dhe po bëjmë llogaritë. Ne me mendjen tonë shqyrtojmë me çfarë jemi të kënaqur, me çfarë jo, por ka edhe disa statistika.

Tashmë është përcaktuar lista e vendeve më të vizituara gjatë këtij viti, dhe secila prej tyre ka ofruar përmbajtje të përshtatshme për të gjithë. Nëse jeni ndikuar nga komentet e udhëtarëve apo influencuesve botërorë apo këshillat dashamirëse të miqve për udhëtime, nuk ka rëndësi, përveç faktit që jeni njohur dhe keni parë diçka të re.

Më poshtë shikoni cilat janë këto pesë shtete të botës dhe mund të habiteni nga informacioni se tri vendet e para i zunë vendet evropiane, transmeton Telegrafi.

5. Britania e Madhe

Pamja e panoramës së Londrës është një nga fotot më të bukura që mund të bëni në këtë vend dhe, përveç këtij qyteti, një tjetër shumë i vizituar është Liverpuli. Ndoshta është për shkak të futbollit dhe ngjarjeve.

Deri në fund të dhjetorit 2023 parashikohet që këtë vend ta vizitojnë 37.5 milionë turistë.

4. Shtetet e Bashkuara të Amerikës

SHBA ka qenë gjithmonë një destinacion interesant për çfarëdo që dëshironi. Edhe këtë vit janë në krye të më të vizituarve dhe mund të mburret se është e vetmja në këtë listë që nuk është në Evropë.

Vlerësohet se deri në fund të këtij viti do të ketë 41.8 milionë turistë.

3. Turqia

Ndoshta në një vend të tretë të papritur, Turqia është vendi që është një hit absolut në vitin 2023. E pozicionuar në mënyrë perfekte midis dy kontinenteve, Turqia është e famshme për ushqimin, kulturën dhe arkitekturën e saj.

Ajo që është gjithashtu specifike është se konsiderohet të ketë një nga brigjet më të bukura në botë. Ata thonë se do ta vizitojnë rreth 45.5 milionë turistë.

2. Spanja

Ky vend mesdhetar, i cili çdo vit është një nga destinacionet më interesante në botë, zuri vendin e dytë. Ky vit nuk bën përjashtim sepse tashmë ka pritur 70 milionë turistë.

Ushqimi, plazhet, muzika, njerëzit… është gjithçka që tërheq gjithnjë e më shumë vizitorë në këtë vend të bukur.

1. Franca

Në vend të parë është vendi fqinj me Spanjën. Lista e gjërave që Franca ka për të ofruar është vërtet e gjatë, dhe në krye janë pastat dhe arti që mund t’i shihni dhe përjetoni vetëm në këtë vend.

Deri më tani kanë “kaluar” 72.4 milionë persona, por deri në fund të vitit ka mbetur edhe një muaj.

Cilin vend do të dëshironit të vizitoni? Dëshironi të shtoni një? /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Lifestyle
Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Stil
Thëniet më të thella nga Platoni

Thëniet më të thella nga Platoni

Lifestyle
Çfarë është Shën Valentini dhe si ka filluar kjo festë?

Çfarë është Shën Valentini dhe si ka filluar kjo festë?

Stil
Sipas Feng Shui: Çfarë duhet pasur në shtëpi që aty të vijë më shumë pasuri

Sipas Feng Shui: Çfarë duhet pasur në shtëpi që aty të vijë më shumë pasuri

Lifestyle
Kalo në kategori