0Shares

Në një tubim të LDK-së në Podujevë, zyrtarë të këtij subjekti kanë kërkuar zbardhjen e aktivistëve të partisë që janë vrarë pas vitit 1999.

Pas kësaj ka reaguar dega e PDK-së e cila ka akuzuar LDK-në se këto vrasje po i përdor për qëllime politike.

E Agim Veliu, kryetar i Podujevës dhe nënkryetar i LDK-së u është përgjigjur reagimeve të PDK-së.

Veliu thotë se nuk e kupton reagimin e PDK-së sa herë që flitet për vrasjet e pasluftës.

Sipas tij, edhe PDK duhet që të angazhohet për zbardhjen e këtyre rasteve.

“Për vrasjet që kanë reagua nuk e di, jam prej atyre që më së paku i përmendi se edhe vet kam qenë i sulmuar. Por janë disa raste që duhet të kërkohet drejtësi. Unë gjithë e kam kërkuar, dhe nuk e di pse kur përmendet kjo temë atyre iu vie kaq zheg, pse zhegiten kaq shumë ata kur flitet për këto raste. Ata edhe vet duhet të angazhohet se pa zbardhjen e atyre rasteve Kosova nuk mund të ec përpara”, ka thënë Veliu për Gazetën Express.

Ai beson që deklaratat e tilla nuk do ta lëkundin koalicionin PDK-LDK.

Veliu thotë se deklaratat e tilla po bëhen për interesa personale.

“Me këto deklarata të PDK-së, nuk e besoj që kemi ndonjë lëkundje të koalicionit. Nganjëherë këto veprime iu duhen për ndonjë qëllim. Këta që po sulmojnë shumë nganjëherë po them mos kanë ndonjë hall personal”, ka thënë ai.

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)