Frekuentuesit e plazhit panë ushtarë të dielën në Kankun, derisa Garda Kombëtare e Meksikës po patrullonte në breg të oqeanit për të mbrojtur vizitorët e resortit nga një valë e vazhdueshme e dhunës së kartelit që ka marrë jetën e të paktën dy turistëve.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, një batalion prej rreth 1,500 ushtarësh u mobilizua të mërkurën në qytetet turistike të shtetit Quintana Roo si Isla Mujeres, Solidaridad, Puerto Morelos dhe Tulum dhe filloi të patrullojë plazhet dhe rrugët të enjten.

Fotot tronditëse i tregonin ata të armatosur dhe të lodhur nën diellin e ngrohtë në kontrast të plotë me frekuentuesit e plazhit me rroba banjo.

Dy anëtarë të Gardës Kombëtare të Meksikës po patrullonin buzë detit të dielën në zonën e hoteleve të Kankunit.

Batalioni i Sigurisë Turistike i Gardës Kombëtare u prezantua nga presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador më 17 nëntor pas të shtënave që dëmtuan imazhin e rajonit, duke përfshirë vrasjen e dy turisteve – njëra prej të cilave jetonte në San Jose, Kaliforni.

Një ekip prej 15 vrasësish me pagesë vranë dy tregtarë rivalë droge në një plazh pranë Hyatt Ziva Riviera Cancun në Puerto Morelos më 4 nëntor. Sulmi në mes të ditës i detyroi turistët dhe punëtorët të kërkonin strehim në hotel përpara se banda e armatosur të arratisej me varka.

Një çift po shikonin ushtarët që u dërguan në plazhet e Kankunit

Një shkëmbim zjarri i 20 tetorit midis dy bandave të përfshira të përfshira në një luftë në terren u vranë Anjali Ryoy, një shtetase indiane 25-vjeçare që banonte në Kaliforni dhe 35-vjeçarja gjermane Jennifer Henzold, në barin La Malquerida në Tulum. Të plagosur kanë mbetur edhe dy gjermanë dhe një grua nga Holanda. /Telegrafi/

Dy gra bisedojnë me njëra-tjetrën derisa ushtari patrullon në plazh