LAJMI I FUNDIT:

Ushqimet që ndihmojnë rritjen e flokëve

Ushqimet që ndihmojnë rritjen e flokëve

Ndërsa mund të jeni duke përdorur vitamina të flokëve, trajtime ose duke shmangur ndonjë gjë që mund t’i dëmtojë ato, sekreti i flokëve me rritje të shpejtë qëndron në dietën tuaj. Për fat të mirë, duket se vitaminat që janë të mira për flokët funksionojnë po aq mirë në shëndetin dhe pamjen e lëkurës.

“Shumica e lëndëve ushqyese që janë të mira për lëkurën dhe flokët përbëhen nga proteina të ngjashme. Zakonet e mira të jetës reflektohen më së shumti në lëkurë dhe flokë. Për shembull, nëse flini mirë dhe pini shumë lëngje, do të jetë e dukshme në lëkurën tuaj “, thotë nutricionisti Robin Foroutan, zëdhënës i Akademisë së Ushqimit të SHBA-së.

“Radikalet e lira shkatërrojnë qelizat tona, kështu që mënyra më e mirë për të mbrojtur veten nga ndikimi i tyre është të konsumoni ushqime bimore që përmbajnë shumë antioksidues,” shton ai.

Flokët mund të bien për disa arsye. Dieta mund të jetë shkaku, por stresi dhe hormonet gjithashtu kontribuojnë në zhvillimin e problemit. Akademia e Dermatologjisë amerikane thotë se gjenetika është një faktor i rëndësishëm dhe e njëjta gjë vlen për sëmundjet autoimune. Nëse po humbni flokët dhe nuk e kuptoni arsyen, vizitoni një mjek.

“Niveli i hormoneve tiroide mund të ndikojë gjithashtu në strukturën e flokëve dhe duke trajtuar atë gjendje, gjendja e flokëve mund të përmirësohet”, tha Foroutan.

Rrush të thatë

Hekuri është çelësi për prodhimin e hemoglobinës, pjesa e gjakut që mbart qelizat e oksigjenit në organe dhe indet. Kur hemoglobina është në një nivel normal, i gjithë trupi, dhe për këtë arsye flokët, kanë gjak të mjaftueshëm, kështu që stimulohet rritja normale e flokëve. Nëse dëshironi të shtoni hekur në dietën tuaj, një zgjedhje e zgjuar është lëngu i frutave të thata ose qershisë. Vezët, hurmat, rrush të thatë, perimet me gjethe dhe jeshile të errët dhe drithërat janë gjithashtu të pasura me hekur. Vitamina C përmirëson thithjen e hekurit, kështu që frutat si luleshtrydhet, limonët ose portokajtë duhet të jenë pjesë e dietës tuaj.

Spinaq

Ky ushqim është plot hekur, i cili është i rëndësishëm për flokët e shëndetshëm. Hekuri do ta pasurojë gjakun me oksigjen. Nëse keni cikle të lakuara, kushtojini vëmendje marrjes së spinaqit, dhe panxhari është një zgjedhje e mirë.

Fara kungulli

Ata, nga ana tjetër, përmbajnë shumë zink, dhe nëse keni shumë pak ose shumë prej tij në trupin tuaj, do të ketë një efekt të ngjashëm në humbjen e flokëve. Viçi dhe spinaqi përmbajnë gjithashtu zink, shkruan KP.

Avokado

Vitamina E mbron qelizat nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe mund të përshpejtojë rritjen e flokëve – kështu që hani avokado!

Arra

Një tjetër ushqim që përmban vitaminë E. Një proporcion i lartë gjendet gjithashtu në farat e lulediellit.

Vezët

Të verdhat e vezëve përmbajnë lëndë ushqyese të quajtura kolinë dhe biotinë dhe Foroutan beson se kjo do t’i ndihmojë flokët të rriten më shpejt. Edhe pse ndodh rrallë, mund të jetë gjithashtu mungesë e biotinës në trup kur bëhet fjalë për flokë të hollë.

Portokall

Kur mendoni për vitaminën C, me siguri mendoni për agrumet. Portokajtë janë një tjetër frutë që mund t’i shtoni në listën e ushqimeve për flokë të shëndetshëm. /Telegrafi/