LAJMI I FUNDIT:

Trump Jr. i kërkoi Donald Trumpit të ndërhynte në trazirat e Kongresit amerikan

Trump Jr. i kërkoi Donald Trumpit të ndërhynte në trazirat e Kongresit amerikan

Djali i Donald Trump i dërgoi shefit të shtabit të Shtëpisë së Bardhë mesazhe të furishme duke i bërë thirrje babait të tij që të ndërhynte gjatë trazirave të Kongresit amerikan.

Reklama

Një komitetit që hetonte dhunën e shfaqur më 6 janar iu shfaqën mesazhe nga Donald Trump Jr për Mark Meadows, duke thënë se trazirat vdekjeprurëse kishin “dalë jashtë kontrollit”.

Ai ishte një nga disa figura të larta politike dhe mediatike që i dërguan mesazhe Meadowsit me shqetësimet e tyre, raporton bbc.

Presidenti u kritikua se nuk ndërhyri herët në trazirat që shkaktuan edhe vdekje, transmeton Telegrafi.

Ai përfundimisht u bëri thirrje mbështetësve të tij që të “shkonin në shtëpi”, por jo përpara se turma pro-Trump të kishte sulmuar ndërtesën e Capitolit, ku Kongresi po mblidhej për të vërtetuar fitoren e Joe Bidenit në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Në mesazhet e sapozbuluara për Meadows, Trump Jr përdori terma të fortë duke i sugjeruar babait të vepronte.

“Ai duhet ta dënojë këtë m.. sa më shpejt që të jetë e mundur”, shkroi Trumpi i ri, sipas ligjvënëses amerikane, Liz Cheney, nënkryetare e komitetit që hetonte nëse ish-presidenti kishte njohuri paraprake për trazirat.

Ish-presidenti ka mohuar vazhdimisht sugjerimet se kishte inkurajuar mbështetësit të vepronin me dhunë, raporton cnn.

“Ndërsa dhuna vazhdonte, një nga djemtë e Presidentit i dërgoi mesazh zotit Meadows”, tha zonja Cheney, ligjvënëse republikane që përfaqëson shtetin e Wyoming, i tha Komisionit të Përzgjedhur të hënën.

Ajo tha se zoti Meadows iu përgjigj lutjes së zotit Trump Jr duke shkruar se “Po e shtyj fort. Jam dakord”.

“Megjithatë, Presidenti Trump nuk veproi menjëherë,” tha Cheney ndërsa “Donald Trump Jr dërgoi mesazhe vazhdimisht”.

“Citoni, ‘Ne kemi nevojë për një adresë të zyrës Ovale. Ai [ish-Presidenti Trump] duhet të udhëheqë tani. Ka shkuar shumë larg dhe ka dalë jashtë kontrollit”, citimi i fundit.

Të hënën, u zbulua gjithashtu se në të njëjtën kohë disa drejtues kryesorë të kanalit televiziv Fox News – i cili shihet gjerësisht si dashamirës ndaj Donald Trump dhe partisë republikane – po i kërkonin gjithashtu Meadows që të detyronte presidentin e atëhershëm të ndalonte trazirat. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Evropa
Shpërthim më një pompë derivatesh në Karabakh, mbi 200 të lënduar – ka edhe të vdekur

Shpërthim më një pompë derivatesh në Karabakh, mbi 200 të lënduar – ka edhe të vdekur

Azia
Operatori i dronit ukrainas arrin ta shkatërrojë tankun e braktisur rus, përmes kapakut të hapur fut granatën

Operatori i dronit ukrainas arrin ta shkatërrojë tankun e braktisur rus, përmes kapakut të hapur fut granatën

Evropa
Kalo në kategori