Të paktën 43 migrantë  janë mbytur ndërsa 84 u shpëtuan pas përmbytjes së anijes në brigjet e Tunizisë, tha Gjysmëhëna e Kuqe Tuniziane.

Anija ishte nisur nga Zuwarah në brigjet veriperëndimore të Libisë, duke transportuar migrantë dhe refugjatë nga Egjipti, Sudani, Eritrea dhe Bangladeshi, ndërsa ata u përpoqën të kalonin Mesdheun për në Itali, tha organizata.

“Flota detare shpëtoi 84 migrantë dhe 43 të tjerë u mbytën në një anije që u nis nga Zuwara e Libisë drejt Evropës”, tha zyrtari i Gjysmëhënës së Kuqe, Mongi Slim.

Libia është një pikë e shpeshtë nisjeje për migrantët e lidhur me Evropën që bëjnë kalimin e rrezikshëm të Detit Mesdhe, raporton aljazeera.

Që nga viti 2014, më shumë se 20 mijë migrantë dhe refugjatë kanë vdekur në det ndërsa përpiqeshin të arrinin në Evropë nga Afrika.

Të paktën 866 njerëz raportohet se janë mbytur këtë vit ndërsa po bënin udhëtimin përtej Mesdheut nga Afrika e Veriut.

Më shumë se 40 njerëz vdiqën kur një anije u mbyt në brigjet e Tunizisë në muajin prill. Në mars, 39 vdiqën në brigjet e Sfax. Në qershor të vitit të kaluar, të paktën 60 u vranë kur një anije u mbyt. /Telegrafi/