LAJMI I FUNDIT:

Sulmi në kryeqytetin e Ugandës – tre sulmues me motoçikleta hodhën vetën në erë pranë parlamentit dhe selisë së policisë në qytet

Sulmi në kryeqytetin e Ugandës – tre sulmues me motoçikleta hodhën vetën në erë pranë parlamentit dhe selisë së policisë në qytet

Sulmuesit vetëvrasës kanë vënë cak kryeqytetin e Ugandës, Kampala, duke vrarë të paktën tre persona dhe duke lënduar më shumë se 30 të tjerë, thotë policia.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, tre sulmues me motoçikleta hodhën vetën në erë pranë parlamentit dhe selisë së policisë së qytetit.


Numri i të vdekurve për shkak të rastit në fjalë ka gjasa të rritet; shpërthimet kanë lënë pjesë të trupit të shpërndara në rrugë.

Zyrtarët janë duke fajësuar këto sulme, Forcat Demokratike Aleate (ADF), një grup i armatosur me bazë në Kongo.

Sulmet erdhën brenda tre minutave nga njëra-tjetra. Më shumë bomba janë gjetur në pjesë të tjera të qytetit.

“Kërcënimet për bombë janë ende aktive, veçanërisht nga sulmuesit vetëvrasës”, tha zëdhënësi i policisë Fred Enanga. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Bosnja
Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Botë
Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Botë
Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Evropa
Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Evropa
Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Botë
Kalo në kategori