LAJMI I FUNDIT:

Stradner: Vuçiqi zemrën e ka në Moskë, ndërsa kuletën në Bruksel – Ballkani rrezikohet nga një konflikt

Stradner: Vuçiqi zemrën e ka në Moskë, ndërsa kuletën në Bruksel – Ballkani rrezikohet nga një konflikt

Bashkëpunëtore kërkimore në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracisë në Washington, Ivana Stradner, ka thënë se Putin erdhi në pushtet për të lënë një trashëgimi dhe ai nuk do të ndalet në Ukrainë. 

Në një intervistë për Danas, ajo theksoi se në listën e ambicieve të tij imperialiste janë Moldavia, vendet baltike dhe Polonia, si dhe instalimi i regjimeve kukull pro-ruse në rrethinën e tij.


Për presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ajo tha se është një kukull e dobishme për Putinin, i cili blen armë nga Moska që janë dëshmuar të jenë të pasuksesshme në Ukrainë, si dhe mundëson bashkëpunimin me rusët në fushën e sigurisë.

“Ndikimi rus në fushën e energjisë nuk duhet të nënvlerësohet. Vuçiq nuk dëshiron të vendosë sanksione ndaj Rusisë sepse Moska po përdor Serbinë për të anashkaluar sanksionet”, shpjegon Stradner.

Siç tregon ai, paralajmërimet për një konflikt të mundshëm në Ballkan duhet të merren seriozisht. Kështu ajo përmend sulmin terrorist serb në Banjskë.

“Përderisa shumë e imagjinojnë luftën në Ballkan si në vitet ’90 dhe arrijnë në përfundimin se Vuçiq nuk do të përshkallëzohet për shkak të NATO-s, kjo është një analizë naive. Millosheviqi bëri luftëra përmes strukturave paraushtarake dhe këtë e provoi Vuçiq në Banjskë. Njësitë speciale dhe operacionet e informacionit janë çelësi, dhe Putin dhe Vuçiq e dinë se zona gri e luftës nuk mund të provokojë nenin 5 të NATO-s, por mund të tregojë se aleanca është një tigër letre”, shprehet Ivana Stradner.

Ajo tha se Kosova dhe mbi të gjitha Bosnja dhe Hercegovina janë pjesë e strategjisë.

“Qëllimi në Kosovë është të tregohet se NATO është e dobët. Mjafton të shikohet fakti se vitin e kaluar mbi 90 pjesëtarë të KFOR-it u plagosën në përleshjet në veri të Kosovës kur serbët u përleshën me policinë dhe pjesëtarët e KFOR-it. Së shpejti mund të presim struktura pro-ruse në Maqedoninë e Veriut, gjë që do t’i ndërlikojë më tej gjërat”, shton Strander.

“Nëse shikoni në mënyrë retroaktive raportet e shërbimeve të inteligjencës në fund të viteve ’80 dhe mediat perëndimore që paralajmëronin për kaos para luftës në Jugosllavi, mediat dhe liderët e huaj po paralajmërojnë gjithashtu për mundësinë e konfliktit në Ballkan sot. dhe kjo duhet marrë seriozisht”.

Ivana Stradner dhe Putin

“Aleksandar Vuçiqit i pëlqen të thotë se ai është një shahist i mirë dhe se ai udhëheq një politikë balancuese pragmatike dhe racionale. Një politikë e tillë mund të funksiononte para vitit 2022 dhe ndërkohë që ai kishte mbështetjen e Angela Merkel, politika e së cilës bazohej në bashkëpunimin ekonomik dhe jo në promovimin e demokracisë. Bota ndryshoi në vitin 2022 dhe Perëndimi ia hapi sytë Vuçiqit sepse ai nuk është njeri i lumit. Ky është fillimi i fundit të tij i cili ndoshta do të zgjasë shumë por maskat i kanë hequr”.

“Vuçiq ka një histori të gjatë në lojën e balancimit ku ai u paraqit para Perëndimit si një levë e rëndësishme për paqen në Ballkan, kështu që për të mos ekzagjeruar në rajon, BE-ja toleroi shumë gjëra për të përmes politikës së qetësimit. madje edhe marrëdhëniet me Rusinë. Po të dëgjosh me vëmendje fjalimet e Vuçiqit, ai nuk flet për anëtarësim në BE, por për “rrugën europiane”, sepse vlerat e BE-së nuk i përshtaten pasi dëshiron të qëndrojë në pushtet për një kohë të gjatë. Nga ana tjetër, atij i shkon edhe hyrja në BE, që të krijojë boshtin e populizmit me Orbanin dhe të sabotojë punën e Unionit. Sigurisht, kjo do t’i përshtatej si Pekinit ashtu edhe Moskë”, shprehet ajo.

Tutje Stradner thotë se zemra e Vuçiqit është në Moskë dhe kuleta e tij në Bruksel.

“Vuçiq e respekton dhe i frikësohet Putinit. Nuk duhet të harrojmë se në vitin 2017, nënkryetari i atëhershëm i qeverisë ruse, Dmitry Rogozin, vendosi një qen në një tub përballë Vuçiqit për t’i treguar atij një “eksperiment shkencor” të lëngjeve të frymëmarrjes. Është një lëvizje tipike e një diktatori për të treguar se kush është “bosi”. Kjo është ajo që Putini i bëri Angela Merkelit kur solli një qen të madh në dhomë duke e ditur se ajo kishte frikë nga qentë. Vuçiq është një kukull e dobishme për Putinin, i cili blen nga Moska armë që kanë rezultuar të pasuksesshme në Ukrainë, si dhe mundëson bashkëpunimin me rusët në fushën e sigurisë. Aleksanadar Vulin, i cili mori Urdhrin e Miqësisë nga Putini dhe urdhrin nga Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë për “profesionalizëm të jashtëzakonshëm dhe kontribut në bashkëpunimin ndërmjet shërbimeve serbe dhe ruse”. Ndikimi rus në fushën e energjisë nuk duhet të nënvlerësohet. Vuçiq nuk dëshiron të vendosë sanksione ndaj Rusisë, sepse Moska po përdor Serbinë për të anashkaluar sanksionet”, theksoi Stradner.

Ajo shton se Vuçiq nuk është viktimë e ndikimit rus, por se ai ka nevojë edhe për Putinin në mënyrë që të mund ta përdorë atë marrëdhënie për të shantazhuar Perëndimin.

“Nëse nuk më doni mua, Rusia më do mua” dhe nga frika e largimit me Rusinë, Perëndimi toleroi. ai shumë pa e kuptuar se Vuçiqit i duhet BE-ja shumë më tepër sesa BE-ja për të. Mund të presim edhe një thellim të marrëdhënieve me Kinën dhe të njëjtën strategji. Sa i përket pretendimit se armët nga Serbia janë në frontin ukrainas, Vuçiq nuk dërgon armë për arsye ideologjike, por vetëm për maksimizimin e fitimit. Është naive ta përdorim këtë si arsye që Vuçiq të afrohet me Perëndimin”, deklaroi Stradner./Telegrafi/