LAJMI I FUNDIT:

Sokol Havolli jep dorëheqje nga pozita e zëvendësguvernatorit të BQK-së, shkak presionet politike

Sokol Havolli jep dorëheqje nga pozita e zëvendësguvernatorit të BQK-së, shkak presionet politike

Sokol Havolli përmes një letre dërguar guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmetit dhe kreut të Bordit, Flamur Mrasori ka njoftuar për dorëheqjen e tij të parevokueshme nga pozita e zëvendësguvernatorit.

Në letrën e siguruar nga Telegrafi, ka treguar se po jep dorëheqje si rezultat i presioneve politike të cilat thotë se kanë filluar nga dhjetori i vitit të kaluar.


“Presionet e pakuptimta politike, që nga dhjetori i vitit të kaluar dhe sulmet ndaj menaxhmentit e anëtarëve të bordeve të kaluara që u realizuan përmes personave, plotësisht të instrumentalizuar nga politika. Këto presione e kanë bërë të pamundur punën normale”, thuhet në arsyetimin e Havollit.

Ai tutje thekson se njerëz brenda BQK-së po zbatojnë urdhra “nga lartë”.

“Tanimë kjo temë konsideroj se nuk meriton elaborim të mëtejmë sepse këta individ nuk janë duke shprehur vetën dhe mendimin e tyre (nëse kanë një të tillë), por duke realizuar detyrat që u janë dhënë, siç thonin edhe vetë, ‘nga lartë’. Përndryshe, sa për ta siç e dini, kam qenë i gatshëm edhe për debat publik, por natyrisht, tek ta mungon guximi për ballafaqim faktesh profesionale”, përfundon ai.

Havolli në këtë pozitë ishte zgjedhur në qershor të 2018-së.

Kujtojmë se ai është kishte qenë këshilltar i Kuvendit të Komunës së Prishtinës nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), gjithashtu ishte shef i Kabinetit të ish-kryeministrit Isa Mustafa. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
KODE Labs siguron financim prej $30M në Serinë B për të përshpejtuar objektivat neto-zero për industrinë e patundshmërisë

KODE Labs siguron financim prej $30M në Serinë B për të përshpejtuar objektivat neto-zero për industrinë e patundshmërisë

Ekonomi
Paralajmërimet për rënie të temperaturave – Termokos vazhdon furnizimin me ngrohje

Paralajmërimet për rënie të temperaturave – Termokos vazhdon furnizimin me ngrohje

Ekonomi
Me datën 16 prill 2024 hapen panairet tradicionale në sallën 1 Tetori në Prishtinë

Me datën 16 prill 2024 hapen panairet tradicionale në sallën 1 Tetori në Prishtinë

Ekonomi
Kush përfiton nga ulja e çmimit të energjisë elektrike?

Kush përfiton nga ulja e çmimit të energjisë elektrike?

Ekonomi
10 Vjet Provit - Një dekadë e zhvillimit dhe inovacionit në botën e fitnesit

10 Vjet Provit - Një dekadë e zhvillimit dhe inovacionit në botën e fitnesit

provit
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Kalo në kategori