LAJMI I FUNDIT:

Shtim alarmant i rasteve me leukemi në Kosovë (Video)

Shtim alarmant i rasteve me leukemi në Kosovë (Video)

Sëmundja e leukemisë po merr jetë të shumë njerëzve dhe shumë të tjerë gjenden në trajtim.

Reklama

Për dallim nga vitit i kaluar ku 33 raste janë diagnostifikuar me lekuemi akute, në këtë nëntëmujor janë 27 raste të reja të leukemisë aktute. Ndërsa, në repartin e Hematolgjisë në Klinkën Pediatrike janë diagnostifikuar 25 raste më këtë sëmundje.

Drejtori i Klinikës së Hemtalogjisë në QKUK, Shemsedin Sadiku, tregon se për momentin katër raste janë në trajtim, ndërsa dy presin që të hyjnë.

Duke qenë së trajtimi i kësaj sëmundje është i veçantë për shkak të patologjisë që shfaqin, kushtet në Klinikën e Hematologjisë mungojnë. Madje, për këto kushte të cilat nuk plotësojnë standardet, Sadiku ka bërë kërkesë në instancat më të larta shtetërore se duhet të ndërmerret diçka. /Tribuna Channel/

Në trend Lajme

Më shumë
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
Osmani takohet me Biden: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

Osmani takohet me Biden: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

Lajme
Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Drejtësi
Digjet një automjet i policisë në Shkabaj të Obiliqit

Digjet një automjet i policisë në Shkabaj të Obiliqit

Kronika e Zezë
Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Krahasimi, sa para kursehet në Gjermani dhe sa në Shqipëri?

Lajme
Përplasja Rama-Rusi, ambasadori Ferit Hoxha: Pa përfunduar dialogu, vështirë se Kosova do të jetë e barabartë në OKB

Përplasja Rama-Rusi, ambasadori Ferit Hoxha: Pa përfunduar dialogu, vështirë se Kosova do të jetë e barabartë në OKB

Lajme
Kalo në kategori