LAJMI I FUNDIT:

Rusia rrit normat e interesit në 12 për qind, rubla bie në nivelit më të ulët në 17 muaj

Rusia rrit normat e interesit në 12 për qind, rubla bie në nivelit më të ulët në 17 muaj

Rusia ka rritur normat e interesit në 12 për qind pasi rubla bie në nivelin më të ulët në 17 muaj.

Banka e Rusisë tha se vendosi të rrisë normat e interesit nga 8.5 për qind për të frenuar inflacionin, i cili arriti në 4.4 për qind në muajin gusht.

Presioni është rritur mbi ekonominë ruse për shkak të rritjes së importeve më shpejt se eksportet dhe shpenzimet ushtarake në rritje pas nisjes së agresionit ushtarak në Ukrainë.


“Rritja e qëndrueshme e kërkesës së brendshme duke tejkaluar kapacitetin për të zgjeruar prodhimin përforcon presionin themelor inflacioniste dhe ka ndikim në dinamikën e kursit të këmbimit të rublës nëpërmjet rritjes së kërkesës për importe”, tha Banka e Rusisë në një deklaratë.

Rubla ruse bie afër nivelit më të ulët të 17 muajve
Lexo po ashtu Rubla ruse bie afër nivelit më të ulët të 17 muajve

Rusia është vënë në shënjestër të sanksioneve nga vendet perëndimore pas pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022.

Rubla ka humbur rreth një të katërtën e vlerës së saj në përgjithësi kundrejt dollarit amerikan që kur Ukraina u pushtua dhe këtë javë u nevojitën më shumë se 100 rubla për të blerë një dollar.

Nuk është hera e parë që Banka e Rusisë është agresive me rritjen e normave të interesit. Kur Rusia sulmoi për herë të parë Ukrainën, banka ngriti normat e interesit nga 9.5 për qind në 20 për qind, por filloi t’i shkurtojë ato menjëherë më pas.

Analistët kanë thënë se një faktor kryesor në dobësimin e rublës ka qenë tregtia e Rusisë dhe për rrjedhojë ekonomia e saj, e goditur nga sanksionet perëndimore. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Shtesat e reja për fëmijë merren nga gushti, ministri Murati tregon se në skemë është një nënë me 10 fëmijë

Shtesat e reja për fëmijë merren nga gushti, ministri Murati tregon se në skemë është një nënë me 10 fëmijë

Ekonomi
Mjeku në shtëpi mundësuar nga

Mjeku në shtëpi mundësuar nga "KosovaMed" ofron mbështetje shëndetësore për të moshuarit në shtëpi

KosovaMed Healthcare
DASH: Tensionet me Serbinë pengesë për tërheqjen e investimeve të huaja në Kosovë

DASH: Tensionet me Serbinë pengesë për tërheqjen e investimeve të huaja në Kosovë

Ekonomi
Ftesë për ofertim: Trajnim për trajnerët në IPKO Telecommunications LLC

Ftesë për ofertim: Trajnim për trajnerët në IPKO Telecommunications LLC

IPKO
Për një verë të freskët dhe të rehatshme, zgjidhni kondicionerët Valliant nga Termoteknika

Për një verë të freskët dhe të rehatshme, zgjidhni kondicionerët Valliant nga Termoteknika

Termoteknika
Sa e ëmbël, sa e mirë - me Biskrem po ndihem e tillë!

Sa e ëmbël, sa e mirë - me Biskrem po ndihem e tillë!

Ülker Kosova
Kalo në kategori