LAJMI I FUNDIT:

Planifikohet që kufjet Apple MR të lansohen në qershor, drejtuesit kryesorë të Apple morën pamjen përfundimtare

Planifikohet që kufjet Apple MR të lansohen në qershor, drejtuesit kryesorë të Apple morën pamjen përfundimtare

Apple po përgatitet të prezantojë së shpejti kufjet e saj të ardhshme MR (realiteti i përzier) dhe pajisja u shfaq para 100 drejtuesve kryesorë të Apple javën e kaluar në Teatrin Steve Jobs në Cupertino, Kaliforni, sipas Mark Gurman të Bloomberg.

Raporti i ri sugjeron se Apple po planifikon një lansim në eventin WWDC 23 – event që do të mbahet në qershor – për kufjet që thuhet se do të debutojnë si Apple Reality Pro ose Apple Reality One dhe do të jenë një nga lansimet e saj më të rëndësishme për një kohë të gjatë.


Sipas Gurman, zhvillimi i kufjeve u është paraqitur shumë herë drejtuesve të Apple gjatë viteve, por vrojtimi i fundit ishte një hap i fundit përpara zbulimit madhështor këtë qershor me çmimin e tij të lartë prej 3,000 dollarëve, raporton GSM Arena, trasmeton Telegrafi.

Reports: Apple MR headset on track for June launch, top Apple execs got final preview

Përveç kësaj, The New York Times ndau gjithashtu disa detaje kyçe në lidhje me depërtimin e Apple në botën e realitetit të përzier përmes drejtuesve anonimë të Apple, të cilët ishin të pranishëm në pamjen paraprake të javës së kaluar në Cupertino.

Reports: Apple MR headset on track for June launch, top Apple execs got final preview

Kufjet thuhet se kanë një dizajn syze skish me një kornizë fibër karboni dhe një paketë shoqëruese që strehon baterinë e saj të jashtme. Bateria thuhet se do të zgjasë disa orë. Dizajni i kufjeve nuk do të përshtatet me njerëzit që mbajnë syze, por Apple thuhet se po planifikon të ofrojë lente kontakti me porosi për ekranet.

Reports: Apple MR headset on track for June launch, top Apple execs got final preview

Raporti i fundit konfirmon ekrane të dyfishta 4K në brendësi dhe një “Reality Dial” që lejon përdoruesin të rrisë zvogëlimin e videos së mjedisit të tyre në kohë reale. Kufjet do të synojnë disa grupe përdoruesish duke përfshirë artistë me aftësinë e saj për të gjurmuar lëvizjen e kokës dhe dorës për t’u përdorur me aplikacionet e vizatimit dhe dizajnit. /Telegrafi/