Vendasit në Pekin – kryesisht të mbyllur në shtëpitë e tyre gjatë muajve të fundit – dolën jashtë sot për të parë lulëzimin e famshëm të qershisë ndërsa vendet turistike u rihapën në mes të një rënie të mprehtë të numrit të rasteve të reja me coronavirus.

Parku Yuyuantan, rreth tetë kilometra në perëndim të Sheshit Tiananmen, është një nga pikat më të njohura të lulëzimit të qershisë në Pekin.

Por, pavarësisht se janë hequr disa kufizime, parku është akoma duke kufizuar hyrjen – deri më 15 prill vizitorët në park duhet të prenotojnë biletat në internet të paktën një ditë më parë, dhe parku do të pezullojë hyrjen e vizitorëve kur numri i vizitorëve të afrohet me 30% të kapaciteti i saj i zakonshëm, transmeton Telegrafi.

Për më tepër, rojet e sigurimit patrulluan në park, duke mbajtur altoparlantë që vazhdonin të kujtonin njerëzit të vishnin maska ​​dhe të mos mblidheshin në një vend.

Për shumicën e njerëzve, coronavirusi i ri shkakton simptoma të buta ose të moderuara, të tilla si ethe dhe kollë që pastrohen në dy deri në tre javë.

Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoni dhe vdekje.

Shumica dërrmuese e njerëzve shërohen nga virusi i ri.

Coronavirusi i ri ka shkaktuar një pandemi globale që ka sëmurë të paktën 490,000 dhe ka vrarë 22,000 në të gjithë botën. /Telegrafi/