“Çdo herë në kohë, vjen një produkt revolucionar që ndryshon gjithçka”.

Me këto fjalë, Steve Jobs prezantoi iPhone në vitin 2007. Dhe në gati 14 vjet që nga ajo kohë, ai kishte të drejtë.

Prezantimet e iPhone kanë ndodhur çdo vit që nga viti 2007, megjithëse – sidomos në këtë vit të pandemisë së coronavirusit – ato nuk duken njëlloj si më parë.

iPhone-t e rinj u prezantuan në kampusin e Apple nga Tim Cook, transmeton Telegrafi.

Nuk është më mirë apo më keq, por thjesht prezantimi është ndryshe.

Por shikimi i fotove dhe videove të lansimeve ndër vite tregon se sa larg ka ardhur iPhone nga xhepi i Steve Jobs deri në vitin 2020.

Reklama

Këtu keni një vështrim mbrapa në çdo lançim të iPhone, në foto.

Reklama

Vitet e para (2007 – 2009)

Lansimi i iPhone origjinal, i ndjekur nga iPhone 3G dhe 3GS (me App Store!).

Punonjësit e Apple Store përshëndetën klientët e parë që erdhën për të blerë iPhone në San Francisco

Steve Jobs erdhi për të parë se çfarë menduan njerëzit.

iPhone 4 dhe 4S

iPhone që i dha botës një ekran me rezolucion të lartë dhe një aparat fotografik selfie ndryshoi gjithçka edhe një herë.

Shtatori 2010 në Taipei ishte një kohë kur shumë njerëz prisnin në radhë të gjata për të blerë telefonat e rinj.

Reklama

iPhone 5, 5C dhe 5S

Dizajni i hollë i iPhone 5 mori bujën e merituar.

Tim Cook erdhi në Palo Alto Apple Store për të festuar.

iPhone 6, 6Plus dhe 6S, 6S Plus

Reklama

Njerëzit u dyndën në dyqanet e Apple për të blerë seritë 6. Në vitin 2015, iPhone 6S dhe 6S Plus filluan së bashku me Apple Watch, gjë që çoi në akoma më shumë bujë.

Një qendër tregtare në Toronto, ku njerëzit presin në radhë për të blerë iPhone

iPhone SE, 7 dhe 7 Plus

Lansimi i tre modeleve të ndryshëm të iPhone në dy data të ndryshme, 2016 ishte një vit i madh për Apple. SE-ja më e lirë u bë aq i afërt dhe i dashur sa që përdoruesit e tij iu afruan atij derisa Apple lëshoi ​​një SE të ri në vitin 2019.

Reklama

iPhone 8, 8 Plus dhe iPhone X që ndryshon lojën

iPhone 8 me një ekran të plotë ishte një moment i madh në historinë e Apple, dhe njerëzit u rreshtuan dhe festuan si gjithmonë.

Reklama

iPhone XS, XS Max dhe XR

Një aparat fotografik më i mirë, më i mirë në modelet XS dhe telefoni shumëngjyrësh e bëri 2018-tën një vit disi mbresëlënës. Ndërsa fotot tregojnë disa adhurues që po rreshtohen dhe po bëjnë kamping në Moskë, për të blerë iPhone-t e rinj.

Phone 11, 11 Pro, 11 Pro Max

Viti i tre lenteve, cilësohet si një vit i suksesshëm për Apple me këta modele të reja.

Reklama

iPhone SE

iPhone i parë i Apple në kohën e coronavirusit ishte SE, dhe u bë me një lansim që dukej si asgjë.

Por prapë se prapë klientët u rreshtuan para dyqaneve të Apple, me maska dhe në distancë, ata arritën të blejnë iPhone SE.

Telefonat e serive 12 Apple aktualisht janë në dispozicion për para-porositje dhe do të dalin në treg më 23 tetor. /Telegrafi/

Reklama