LAJMI I FUNDIT:

Nio prezanton karikuesin ultra të shpejtë 500 kW që mund të karikojë veturën elektrike në më pak se 12 minuta

Nio prezanton karikuesin ultra të shpejtë 500 kW që mund të karikojë veturën elektrike në më pak se 12 minuta

Nio zbuloi një karikues të ri me fuqi të lartë destinacioni në NIO Day 2022 më 24 dhjetor. Karikuesi është i aftë të japë deri në 500kW energji elektrike, duke e bërë atë një nga stacionet më të fuqishme të karikimit të disponueshëm në treg. Është projektuar për të reduktuar ndjeshëm kohën e karikimit për automjetet elektrike, veçanërisht ato të prodhuesve të tjerë.

Përveç këtij karikuesi inovativ, Nio operon gjithashtu një rrjet stacionesh unike të ndërrimit të baterive, të cilat ofrojnë një mundësi tjetër të përshtatshme për drejtuesit e automjeteve elektrike për të rimbushur shpejt dhe me lehtësi fuqinë e automjetit të tyre.


Sipas Nio, karikuesi i tij i ri ultra i shpejtë është i qasshëm për të gjithë prodhuesit e automjeteve elektrike dhe gjithashtu është në dispozicion edhe për publikun. Është në gjendje të prodhojë një rrymë karikimi maksimal prej 660A, duke e bërë atë një nga karikuesit me fuqinë më të lartë në treg, raporton Arena EV, transmeton Telegrafi.

Nio introduces 500 kW ultra-fast charger that can charge EV in under 12 minutes

Me prodhimin e tij mbresëlënës, karikuesi Nio pritet të reduktojë ndjeshëm kohën e karikimit për makinat elektrike dhe ta bëjë procesin e karikimit më të përshtatshëm dhe efikas për drejtuesit. Ai është i disponueshëm për publikun, duke e bërë atë të aksesueshëm për një gamë të gjerë pronarësh të automjeteve elektrike.

Karikuesi i ri ultra i shpejtë është në gjendje të ngarkojë 80 për qind për veturat elektrike të ndërtuara në platformën 800V në vetëm 12 minuta, me kusht që automjeti të ketë të paktën 10 për qind karikim. Për automjetet elektrike të ndërtuara në platformën 400V, koha e karikimit është rreth 20 minuta për të arritur të njëjtin nivel karikimi.

Nio introduces 500 kW ultra-fast charger that can charge EV in under 12 minutes

Këto kohë karikimi janë dukshëm më të shpejta se ato të stacioneve tradicionale të karikimit dhe pritet të jenë veçanërisht të përshtatshme për drejtuesit që duhet të rimbushin shpejt automjetet e tyre ndërsa janë në lëvizje. Ky karikues ultra i shpejtë i Nio është i pajisur me një ekran 15.6 inç dhe përmban teknologjinë ekskluzive të kompanisë për ftohje të lëngshme.

Në fakt, këto veçori punojnë së bashku për të reduktuar ndjeshëm peshën e kabllos të karikimit, duke e bërë të lehtë për përdoruesit të përdorin karikuesin vetëm me një dorë. Përdorimi i ftohjes së lëngshme gjithashtu ndihmon në përmirësimin e performancës dhe jetëgjatësisë së karikuesit duke e mbajtur atë të freskët dhe duke funksionuar pa probleme.

Nio introduces 500 kW ultra-fast charger that can charge EV in under 12 minutes

Me kabllon e tij të lehtë dhe sistemin e avancuar të ftohjes, karikuesi Nio është projektuar që të jetë miqësor dhe i besueshëm për drejtuesit e automjeteve elektrike.Karikuesi i ri pritet të jetë funksional deri në mars 2023, afërsisht në të njëjtën kohë me stacionet e ndërrimit të baterive të gjeneratës së tretë të kompanisë. Karikuesi është projektuar që të jetë një mënyrë e përshtatshme dhe efikase për drejtuesit e automjeteve elektrike për të rimbushur shpejt automjetet e tyre ndërsa janë në lëvizje.

Në trend Auto

Më shumë
Pesë veturat që pritet të mos prodhohen në vitin 2024: Cili model do t'ju mungojë më së shumti?

Pesë veturat që pritet të mos prodhohen në vitin 2024: Cili model do t'ju mungojë më së shumti?

Auto
Cybertrucku i tregon Lamborghinit Urus se kush “është bosi” në garë – “e lë me gishta në gojë”

Cybertrucku i tregon Lamborghinit Urus se kush “është bosi” në garë – “e lë me gishta në gojë”

Auto
Musk: Versioni Tesla me kosto të ulët do të jetë revolucionar

Musk: Versioni Tesla me kosto të ulët do të jetë revolucionar

Auto
Nissan, modeli elektrik do të kushtojë nën 24 mijë euro ​

Nissan, modeli elektrik do të kushtojë nën 24 mijë euro ​

EVs
BMW prezanton një motoçikletë që mund të lëviz vetë-vetiu, por nuk do të mund ta blini

BMW prezanton një motoçikletë që mund të lëviz vetë-vetiu, por nuk do të mund ta blini

Auto
Cybertruck mund të mos vijë kurrë në Evropë, ja pse

Cybertruck mund të mos vijë kurrë në Evropë, ja pse

Auto
Kalo në kategori