LAJMI I FUNDIT:

Ministri i Ugandës thotë se njerëzit që vdesin nga uria janë idiotë

Ministri i Ugandës thotë se njerëzit që vdesin nga uria janë idiotë

Një ministër i qeverisë së Ugandës po përballet me kritika pasi i quajti “idiotë” ata që kanë vdekur nga uria në vendin e tij.

Shumë i kanë konsideruar të pavenda komentet e Henry Okello Oryem, raporton bbc.


Në vitin 2022, më shumë se 2200 njerëz vdiqën nga uria dhe sëmundjet e lidhura me të në Ugandën verilindore, tha një raport nga një organ zyrtar i të drejtave të njeriut.

Por, Oryem argumentoi se duke pasur parasysh klimën e favorshme dhe tokën pjellore të Ugandës, njerëzit duhet të jenë në gjendje të kultivojnë ushqim për veten e tyre.

“Është vetëm idiot, një idiot i vërtetë, që mund të vdesë nga uria në Ugandë”, tha ministri i shtetit për punët e Jashtme për kanalin televiziv NTV Uganda.

“Nëse punon, ka tokë të mjaftueshme në Ugandë. Klima është e përshtatshme përkundër ndryshimeve klimatike. Nëse bën një përpjekje të dyfishtë për të siguruar që të dilni në mëngjes, të punosh tokën tënde, të mbjellësh farat, të mirëmbash plantacionin tënd, pa dyshim, si mund të dështosh pastaj në marrjen e ushqimit?”, pyeti ai.

Ndryshe, përveç vrasjes së shumë njerëzve, mungesa e ushqimit në veri-lindje la gati gjysmë milioni njerëz në “uri akute”, thuhet në raportin e Komisionit të të Drejtave të Njeriut të Ugandës, i cili u krijua me kushtetutë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Vera më e nxehtë ndonjëherë? Ekspertët zbulojnë se çfarë mund të ndodhë në Evropë në muajt e ardhshëm

Evropa
Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Publikohen imazhet e reja të bombarduesit të ri amerikan B-21 Raider, është i armatosur me armë bërthamore

Amerika
Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

Evropa
Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Netanyahu thotë se sulmet ajrore izraelite që vranë dhjetëra persona në Rafah ishin “gabime tragjike”

Azia
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Shpërthime të fuqishme në qytetin e pushtuar ukrainas

Evropa
Kalo në kategori