LAJMI I FUNDIT:

Meta: Shembja e teatrit është krim

Meta: Shembja e teatrit është krim

Vendosmërinë e Kryeministrit dhe kryetarit të Bashkisë së Tiranës për t’i shkuar deri në fund projektit për të ndërtuar Teatrin e ri Kombëtar mbi rrënojat e atij ekzistues, Ilir Meta e vlerëson si veprimtari kriminale përveçse penale dhe antikushtetuese.

Duke komentuar vendimin e Këshillit Bashkiak të një dite më parë për shembjen e godinave ekzistuese, Meta ripërsëriti edhe njëherë nga Kavaja apelin për të hequr dorë nga plani i shembjes së Teatrit Kombëtar.


“Nuk është se kam diçka të re nga 24 orët e mëparshme kur dola para jush për të sqaruar arsyet e padisë së re në Gjykatë Kushtetuese, por ende nuk mund të besoj disa akte, një pjesë të cilat janë denoncuar edhe në institucionin e Prokurorisë, pasi më duket një papërgjegjshmëri përtej çdo ekstremi dhe përtej çdo llogarie sepse nuk kemi të bëjmë thjesht me një shkelje të Kushtetutës, shkelje të ligjeve, nuk kemi të bëjmë thjesht me përgjegjësi penale të personave që do të përfshiheshin në shkatërrimin e TK, por aktet e bëra publike në 24 orë, flasin në mënyrë të qartë  për një veprimtari të mirëstrukturuar kriminale që do të ishte pa amnistueshme në çdo kohë”.

Presidenti kujton opinion e komisioneres europiane për kulturën për çështjen e teatrit dhe deklaron se me planin për shembjen e tij po rrezikohet paqja sociale.

“Në këtë situatë ende  pandemie në vend që të merremi me menaxhimin edhe më transparent të saj dhe me përballimin e pandemisë ekonomike, nuk mund të bëjmë një marrëzi të tillë, të tentojmë ti vëmë kazmën TK që do të ishte e barasvlefshme për ti vënë kazmën përpjekjeve tona për të ecur me Maqedoninë për rrugën evropiane, gjithashtu do të ishte një provokim për paqe sociale në vend shpresoj të ketë ende reflektim dhe aktet që kam parë në media  të mos jenë të vërteta”.

Kreu i shtetit heq një paralele mes projektit të shembjes së teatrit me prishjen e objekteve të kultit nga regjimi hoxhist.

“Na mjaftojnë kazmat e komunizmit ndaj kishave e objekteve të kulturës”.

Këto komente u përcollën pikërisht nga një objekt kulti, si xhamia e Kavajës, ku Presidenti ishte për të uruar muajin e shenjtë të Ramazanit.

Në trend Lajme

Më shumë
Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Lajme
Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Lajme
Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Lajme
Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Lajme
Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Lajme
Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Komunat
Kalo në kategori