Kosova ishte nikoqire e Gjeorgjisë (1-2) në ndeshjen e xhiros së shtatë të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror që u zhvillua në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

Dardanët janë jashtë garës për një vend që dërgon në ‘Katari 2022’, porse në këtë sfidë e kërkuan fitoren, në mënyrë që të pozicionoheshin më mirë në Grupin B, por nuk e arritën.


Telegrafi ju ka mbajtur të informuar në kohë reale për detajet e takimit Kosova 1-2 Gjeorgjia.


Lajme Live

1 muaj

Renditja në Grupin B

(Foto: uefa.com)

1 muaj

Statistikat e ndeshjes

(Foto: Flashscore)

1 muaj

Përfundon ndeshja, Kosova 1-2 Gjeorgjia

Kosova ka pësuar humbje nga Gjeorgjia (2-1) në stadiumin “Fadil Vokrri”, në një ndeshje që e dominoi, por u ndëshkua nga dy gabime.

1 muaj

90′ Super-rast nga Kosova, por Astrit Selmani gjuan mbi portë.

1 muaj

87′ Vizitorët rrezikojnë të shënojnë edhe golin e tretë.

1 muaj

Gjeorgjia rikthen epërsinë

83’ Një tjetër dalje e rrallë e mysafirëve përpara dhe reagimi jo i duhur i nikoqirëve u ndëshkua nga Zuriko Davitashvili.

1 muaj

78′ Tjetër kundërsulm i rrezikshëm i Kosovës që ndalet pa arritur në zonë.

1 muaj

75′ Me prekjen e parë të topit, Bytyqi rrezikon portën kundërshtare.

1 muaj

74′ Largohet Milot Rashica, inkuadrohet Zymer Bytyqi.

74′ Largohet Besar Halimi, inkuadrohet Florian Loshaj.

1 muaj

71′ Goditje e Celinës nga largësia, e cila përfundon jashtë.

1 muaj

68′ Rast tjetër që përfundon pa ndonjë konkretizim adekuat. Në anën tjetër të zhurmshëm janë Dardanët në tribuna që e duan golin e fitores.

1 muaj

65′ Aksione të vazhdueshme të Dardanëve që e duan fitoren me çdo kusht.

1 muaj

63′ Kundërsulm fantastik nga Rashica, mirëpo topi nuk shkoi te Kastrati dhe iu kthye Milotit, goditja e të cilit u bllokua.

1 muaj

59’ Elbasan Rashani lëshon vendin për sulmuesin anësor, Lirim Kastrati.

1 muaj

57′ Harkime në zonën kundërshtare të pashfrytëzuara dhe një aksion i zgjatur nga ekipi jonë që dominon në fushë.

1 muaj

56′ Dalje e rrallë përpara e lojtarëve mysafirë që ndalet shpejt nga nikoqirët që nisen në kundërsulm, por finalizimi nuk ishte i duhuri.

1 muaj

53′ Top i mirë për Rashicën, por goditja me të parën devijohet në këndore.

1 muaj

51’ Vazhdon iniciativa e vendasve në përpjekje për ta përmbysur rezultatin.

1 muaj

48′ Rashani humb hapin në një aksion që dukej premtues.

1 muaj

Fillon pjesa e dytë

46’ Ka nisur pjesa e dytë e takimit ndërmjet Kosovës dhe Gjeorgjisë në “Fadil Vokrri”.

Dardanët u gjetën në disavantazh në fraksionin e parë me golin e Tornike Okriashvili (11’) pas një gabimi të Aro Muriq, mirëpo angazhimi i madh u shpagua në fund dhe Vedat Muriqi e barazoi rezultatin nga penalltia (45’).

1 muaj

Statistikat e pjesës së parë

(Foto: Flashscore)

1 muaj

Përfundon pjesa e parë

Ka përfunduar me rezultat të barabartë (1-1) pjesa e parë ndërmjet Kosovës dhe Gjeorgjisë në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Një gabim të Aro Muriq, i cili nuk e kapi si duhet topin, duke lejuar futbollistin Tornike Okriashvili t’i kalonte mysafirët në epërsi (11’).

Milot Rashica u ndal në mënyrë të palejuar në zonë dhe gjyqtari akordoi penallti pas konsultimit të VAR-it. Vedat Muriqi e mori përgjegjësinë dhe u tregua i saktë nga pika e bardhë (45’).

1 muaj

Gooooool… Barazohet rezultati

45′ Vedat Muriqi tregohet i saktë nga penalltia duke e barazuar rezultatin.

1 muaj

Penallti për Kosovën

43′ Një ndërhyrje e gabuar në Rashicën u ndëshkua me penallti pas konsultimit të VAR-it.

1 muaj

Super-shans për Kosovën

39′ Një harkim fantastik të Bersant Celinës e shfrytëzoi Elbasan Rashani për të goditur, mirëpo një lojtar i Gjeorgjisë e ndali, sipas VAR-it, pa e kaluar vijën finale.

1 muaj

36’ Gjeorgjianët vazhdojnë të insistojnë, njëherësh duke ua pamundësuar vendasve që të tregohen të rrezikshëm brenda zonës.

1 muaj

27’ Akoma pa aksion të rrezikshëm nga Dardanët që nga pranimi i golit.

1 muaj

21’ Të zgjedhurit e Challandes përpiqet që të ndërtojnë aksione për ta barazuar rezultatin.

1 muaj

19′ Dresheviq merr karton të verdhë për ndërhyrje nga prapa, do të mungojë në ndeshjen e radhës.

1 muaj

16’ Tjetër rrezik për portën nikoqire, mirëpo goditja me vole e lojtarit gjeorgjian përfundon jashtë.

1 muaj

Gjeorgjia në epërsi

11’ Muriq nuk e kap si duhet topin, ndërsa këtë e shfrytëzoi Tornike Okriashvili për të realizuar.

1 muaj

Tifozët vazhdimisht në mbështetje të Kosovës

1 muaj

5′ Mundësi shumë e mirë për Rashicën, por mbron portieri kundërshtar.

1 muaj / E përditësuar

Koreografia e Dardanëve

1 muaj

Fillon ndeshja

1′ Ka filluar ndeshja ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Gjeorgjisë në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

1 muaj

Përballjet direkte

(Foto: uefa.com)

1 muaj

Dardanët po përgatiten për atmosferë

1 muaj

Forma në pesë ndeshjet e fundit

(Foto: uefa.com)

1 muaj

Situata aktuale në Grupin B

(Foto: uefa.com)

1 muaj

Sondazhi në faqen e UEFA-s e favorizon Kosovën

Në sondazhin e plasuar në faqen e UEFA-s me pyetjen se kush e fiton ndeshjen Kosovë-Gjeorgji, Dardanët favorizohen bindshëm.

(Foto: uefa.com)

1 muaj

Formacionet zyrtare

Formacioni startues i Kosovës: Muric; Vojvoda, Rrahmani, Fazliji, Aliti; Halimi, Dresevic, Celina; Rashica, Muriqi, Rashani.

Formacioni startues i Gjeorgjisë: Loria; Kakabadze, Kashia, Dvali, Giorbelidze; Tsitaishvili, Kvekveskiri; Kvaratskhelia, Gvilia, Lobzhanidze; Okriashvili.

1 muaj

Mesazhi i Hadërgjonajt për bashkëlojtarët

“Fatkeqësisht sot (e martë) nuk jam në fushë për ta ndihmuar Kombëtaren për shkak të skualifikimit me kartonë. I uroj fat shokëve të ekipit kombëtar me një fitore ndaj Gjeorgjisë”.

Mbrojtësi i Kasimpasa nuk do të mund të paraqitet në “Fadil Vokrri”, pasi e ka mbushur numrin e kartonëve, më ndëshkimin që mori në ndeshje ndaj Suedisë.

1 muaj

Deklarata e Muriqit para ndeshjes

“Nuk kemi luajtur mirë ndaj Suedisë. Si ekip kemi kualitet për të bërë më shumë. Ndaj Gjeorgjisë duhet të fitojmë, edhe pse nuk e nënçmojmë kundërshtarin përkundër që kemi fituar në udhëtim”.

“Na pret një ndeshje e vështirë, por kemi analizuar mirë kundërshtarin dhe futemi në fushë për ta fituar ndeshjen”.

“Është e vërtetë se e kemi mësuar tifozërinë duke shënuar shumë gola, por realisht kemi pasur skuadra më të dobëta se na si Malta apo San Marino. Tani kemi kundërshtarë më të vështirë dhe nuk është e lehtë të shënosh”.

“Presim Gjeorgjinë dhe shpresojmë vetëm të marrim fitoren, pasi nuk ka rëndësi nëse fitojmë 1-0 apo 2-0, vetëm duhet të marrim tri pikët”, u shpreh Muriqi.

“Atmosfera gjithmonë ka qenë shumë e mirë në ekipin përfaqësues. Jemi shtet i vogël dhe njihemi shumë me njëri tjetrin, ku çdo grumbullim qëndrojmë bashkë lojtarët”.

1 muaj

Lirim Kastrati është i gatshëm për lojë

“Sa i përket Lirim Kastratit është 100 për qind i gatshëm dhe është pjesë e ekipit”, kishte konfirmuar Bernard Challandes në konferencën për shtyp.

1 muaj

Hadërgjonaj mungon ndaj Gjeorgjisë

Florent Hadërgjonaj nuk do të mund të paraqitet në ndeshjen e Kosovës kundër Gjeorgjisë.

Mbrojtësi ka mbushur numrin e kartonëve, më ndëshkimin që mori në ndeshjen ndaj Suedisë.

1 muaj

Formacioni i mundshëm i Kosovës

1 muaj

Pas fitores në sfidën e parë, Kosova kërkon triumfin edhe në “Fadil Vokrri”

Përfaqësuesja e Kosovës rikthehet në aksion, ku do të luajë me Gjeorgjinë në kuadër të kualifikimeve për Kupën e Botës “Katar 2022”.

Ndeshja që fillon në ora 20:45, do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri” dhe që është e fundit për këtë muaj.

Në përballjen e parë, Dardanët kishin triumfuar si mysafirë të Gjeorgjisë me golin e vetëm të shënuar nga Vedat Muriqi.