Për herë të parë, gjiganti italian, Milan, ka zhvilluar një ndeshje në Kosovë. Kampioni i vendit, Feronikeli, ishte nikoqir i shtatëherë kampionit të Evropës në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë për ta zhvilluar miqësoren e luksit.

Ndeshja u zhvillua më 10 gusht 2019, ndërsa përfundoi me fitoren e Rossonerëve me rezultat 2-0.


Ndërsa për secilin detaj, Telegrafi ju ka mbajtur të informuar me një mbulim të veçantë të kësaj ngjarjeje të madhe sportive në vendin tonë.


Lajme Live

1 vit

Përfundon ndeshja: Feronikeli 0-2 Milan

Me golat e Susos (26) dhe Fabio Borini (58′) ka përfunduar ndeshja miqësore ndërmjet Feronikelit dhe Milanit në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

1 vit

82′ Një tjetër rrezik drejt portës së Niklit, por nuk shënohet goli i tretë për Rossonerët.

1 vit

Shtyllaaa…

74′ Goditje fantastike e Kastriot Rexhës, mirëpo fati ishte në anën e Milanit, pasi e goditi transversalen.

1 vit

72′ Vazhdon presioni i Milanit, ndërkohë që kemi hyrë në 20 minutat e fundit të takimit.

1 vit

Realizon Borini, Feronikeli 0-2 Milan

58′ Fabio Borini e dyfishon epërsinë e Rossonerëve në “Fadil Vokrri”.

1 vit

55′ Krzysztof Piatek shënon me kokë, mirëpo goli anulohet për pozitë jashtë loje.

1 vit

54′ Tjetër rast për Milanin, por lojtarët e Niklit nuk lejojnë që të ndëshkohen.

1 vit

52′ Ritëm më i qetë i lojës në këtë fillim të pjesës së dytë.

1 vit

Nëntë zëvendësime të Milanit në pjesën e dytë

46′ Fillon pjesa e dytë. Feronikeli do të shpresojë për paraqitje të denjë. Milani bën nëntë zëvendësime pas pjesës së parë.

1 vit

Përfundon pjesa e parë: Feronikeli 0-1 Milan

Me golin e Susos nga gjuajtja e lirë (26′), ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes miqësore ndërmjet Feronikelit dhe Milanit.

1 vit

45′ Andre Silva rrezikon portën e Smakiqit.

1 vit

39′ Mendurim Hoti bëri një nga tentativat e rralla të Feronikelit drejt portës së Gianluigi Donnarumma.

1 vit

Milani kalon në epërsi

26′ Gjuajtje e lirë për Milanin pranë zonës së Feronikelit. Suso shënon gol të bukur në portën e Smakiqit.

1 vit

15′ Vazhdon dominimi i Milanit në këto minutat e para, mirëpo Feronikeli është duke u mbajtur.

1 vit

10′ Hakan Çalhanoglu godet nga distanca, por Smakiqi ishte në vend për të intervenuar.

1 vit

Fillon miqësorja historike Feronikeli – Milani

1′ Ka filluar miqësorja e luksit ndërmjet Feronikelit dhe Milanit në stadiumin “Fadil Vokrri”.

1 vit

Tri legjenda në një foto

(Foto: Twitter/AC Milan)

1 vit

Lojtarët e Milanit kanë dalë për t’u nxehur

1 vit

Tifozët janë duke hyrë në “Fadil Vokrri”

1 vit

Në ndërkohë, Milani ua uron të gjithë myslimanëve festën e Kurban Bajramit

1 vit

Formacionet zyrtare

Formacioni startues i Feronikelit: Smakiqi; Hioxha, Lladrovci, Prekazi, Islami; Dabiqaj, Faziliu; Hoti, Krkotic, Jean Carioca; Rexha.

Banka rezervë e Feronikelit: Troshupa, Thaqi, Doshlaicu, Morina, Zella, Shala, Halaj, Bojku.

Formacioni startues i Milanit: G. Donnarumma; Calabria, Gabbia, Romagnoli, Rodriguez; Krunic, Biglia, Calhanoglu; Suso; Castillejo, Andre Silva.

Banka rezervë e Milanit:  A. Donnarumma, Soncin, Conti, Musacchio, Laxalt, Strinic, Bonaventura, Borini, Brescianini, Paqueta, Maldini, Piatek, Leao.

1 vit

Milani luan me fanellat e treta

Milani ndaj Feronikelit do të luajë me fanellat e zeza

1 vit

Rivaliteti mes tifozëve të Interit dhe Milanit nuk ka kufi

1 vit

Tifozët e Milanit vazhdojnë pritjen që t’i shohin lojtarët e tyre të preferuar

1 vit

Kapiteni i Milanit, Alessio Romagnoli, flet për ndeshjen ndaj Feronikelit

LEXOJENI DEKLARATËN >>>

1 vit

Nuk mungojnë edhe koret kundër rivalëve

Teksa Baresi dhe Massaro po pozonin me kupën para tifozëve shqiptarë të Milanit, këta të fundit filluan me korin e famshëm kundër Interit: “Kush nuk kërcen është zikaltër”

1 vit

Kumtesa e Feronikelit për ndeshjen ndaj Milanit

Feronikeli sonte pret në “Fadil Vokrri” të Prishtinës, skuadrën nga Serie A, AC Milan. Ndeshja e shumëpritur miqësore, do të fillojë në ora 20:45.

Skuadra e Milanit tashmë ka arritur në Kosovë dhe po bën përgatitjet e fundit për këtë miqësore të madhe. është hera e parë që një ekip i këtij kalibri, zhvillon miqësore në Prishtinë.

Përveç klubit tonë, kjo ndeshje do të jetë e rëndësishme edhe për tifozët e Milanit që gjenden në numër të madh në Kosovë.

LAJMI I PLOTË >>>

1 vit

Maldinit i dhurohet fanella e Kosovës

Legjenda e Milanit, Paolo Maldini, e ka pranuar fanellën e Kosovës me numrin 3 (numër të cilin e ka bartur gjatë karrierës së tij si futbollist).

View this post on Instagram

Mio Capitano is 🇽🇰

A post shared by R (@rinorhavolli) on Aug 10, 2019 at 5:43am PDT

1 vit

Mediat italiane shkruajnë për mikpritjen madhështore që iu bë Milanit në Kosovë

Milan, çfarë mikpritjeje në Prishtë: Tifozët në dëlir”, është titulli i të përditshmes italiane, La Gazzetta dello Sport.

Milan, test në Kosovë: Në pritje të debutimit të Leaos”, ka shkruar gazeta tjetër italiane, Sportmediaset.

Massaro në konferencë: Presim që Boban dhe Maldini të na bëjnë një dhuratë në fund të tregut të transferimeve. Baresi: Ekipi po rritet ndeshje pas ndeshje”, ishte titulli i mediumit tjetër italian, MilanNews.it.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Formacioni i mundshëm i Milanit

Milani pritet të luajë me lojtarët më të mirë, besohet se do të debutojë Leao.

,,,,,

1 vit

Deklaratat e legjendave të Milanit para tifozëve shqiptarë në kryeqytetin e Kosovës

1 vit

Djali i legjendës Fadil Vokrri, Gramozi, me legjendën e Milanit, Paolo Maldini

1 vit

Legjendat e Milanit në Prishtinë, me trofeun e Ligës së Kampionëve

1 vit

Parakalimi i Milanit në qendër të Prishtinës

1 vit

Një dukje kreative e fanellës së tifozit shqiptar

1 vit

Baresi dhe Massaro të lumtur për pritjen e tifozëve shqiptarë në Kosovë: Duam ta njohim nivelin e futbollit kosovar

Legjenda e Milanit, Franco Baresi, ka thënë se janë shumë të lumtur që do ta zhvillojnë përballjen miqësore ndaj Feronikelit.

Ikona e Rossonerëve ka thënë se pritja nga tifozët shqiptarë ishte e jashtëzakonshme, por edhe që janë në dijeni për historinë e Kosovës dhe cilësinë e futbollit tonë.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Konferenca për shtyp para ndeshjes

1 vit

AC Milan: Çfarë mikpritje në Kosovë

Klubi i Milanit është mahnitur me mikpritjen që iu është bërë në Kosovë dhe këtë e ka shprehur përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Mirë se erdhët në Kosovë Rossonerë. Çfarë mikpritje”, është përshkrimi i fotografive të publikuara në Twitter.

1 vit

Legjenda e Milanit, Daniele Massaro, përshëndet tifozët e Milanit në Kosovë

Derisa skuadra italiane është akomoduar në një hotel në Prishtinë, ikona e klubit, Daniele Massaro ka përshëndetur tifozët shqiptarë që kishin dalë në pritje.

Legjenda e Rossonerëve ka postuar një fotografi në llogarinë e tij në Instagram, për të treguar pritjen që u është bërë nga tifozët shqiptarë.

1 vit

Mediat italiane zbulojnë shumën që ka fituar Milani nga miqësorja me Feronikelin

Mediat italiane kanë raportuar edhe për pagesën që ka marrë klubi italian për këtë miqësore.

La Gazzetta dello Sport ka raportuar se Milani nga kjo miqësore ka mbushur arkat e klubit me 250 mijë euro.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Atmosfera e tifogrupit të Milanit në Prishtinë

1 vit

Disa nga trofetë e mëdha të Milanit përgjatë historisë

Serie A: 1901, 1906, 1907, 1950–51, 1954–55, 1956–57, 1958–59, 1961–62, 1967–68, 1978–79, 1987–88, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1998–99, 2003–04, 2010–11.

Kupa e Italisë: 1966–67, 1971–72, 1972–73, 1976–77, 2002–03.

Superkupa e Italisë: 1988, 1992, 1993, 1994, 2004, 2011, 2016.

Liga e Kampionëve: 1962–63, 1968–69, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 2002–03, 2006–07.

Kupa UEFA: 1989, 1990, 1994, 2003, 2007.

Kupa Interkontinentale (Kupa e Botës për Klube): 1969, 1989, 1990, 2007.

(Foto: Alex Livesey/Getty Images/Guliver)

1 vit

Formacioni i mundshëm i Feronikelit kundër Milanit

Formacioni i mundshëm i Feronikelit: Smakiqi, Islami, Lladrovci, Prekazi, Hoxha, Dabiqaj, Bojku, Fazliu, Hoti, Crioca, Rexha.

1 vit

Tifozët e Milanit duke e pritur skuadrën

1 vit

Emrat e lojtarëve të Milanit që ndodhen në Prishtinë

(Foto: AC Milan)

1 vit

Milani kërkon mbështetjen e tifozëve për ndeshjen ndaj Feronikelit

1 vit

Skuadra e Milanit arrin në Kosovë, para përballjes me Feronikelin

Skuadra e Milanit ka arritur në aeroportin ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtinë, para përballjes miqësore me Feronikelin.

Përballja në mes të kampionit të Superligës së Kosovës dhe gjigantit italian do të zhvillohet në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ nga ora 20:45.

Të gjitha përgatitjet janë bërë gati që përballja miqësore të zhvillohet sot (10 gusht) në kryeqytetin e Kosovës, derisa për tifozët shqiptarë të Rossonerëve, do të jetë një rast speciale që ta shohin ekipin e zemrës nga afër.

1 vit

Genc Nuza gjykon miqësoren, Feronikeli – AC Milan

Genc Nuzës i është besuar drejtimi i miqësores së madhe ndërmjet Feronikelit dhe Milanit.

Gjyqtari i Kosovës me stemën e FIFA-s do ta gjykojë ndeshjen e shumëpritur të 10 gushtit në “Fadil Vokrri”, derisa do jetë i shoqëruar nga asistentët e tjerë që gjithashtu e kanë stemën e FIFA-s, Fatlum Berisha dhe Bujar Selimaj, ndërkohë gjyqtarë i katërt do të jetë Besfort Kasumi.

1 vit

Pritjes i erdhi fundi, kampioni në fuqi i Kosovës, Feronikeli pret Milanin në një ndeshje miqësore

Ishte paralajmëruar muaj më parë se do të vinte Milani në Kosovë dhe pritjes tani i ka ardhur fundi.

Më 10 gusht (e shtunën) gjiganti italian, Milan, zbarkon në Prishtinë për të zhvilluar një ndeshje miqësore.

Kjo është hera e parë që klubi legjendar italian vjen në Kosovë për ta zhvilluar një ndeshje miqësore.