Lila Moss ka folur për rrugëtimin e saj drejt modelingut, duke zbuluar se mamaja e saj, modelja Kate Moss u përpoq ta ‘largonte’ nga karriera për një arsye shumë të rëndësishme – shëndetin e saj mendor.

Duke folur për British Vogue , 19-vjeçarja tha: “Mamaja ime gjithmonë më largonte nga modelimi. Ajo gjithmonë thoshte: ‘Nëse dëshiron ta bësh, mundesh, por unë nuk do ta rekomandoja’”.

Për këtë, British Vogue iu referua një xhirimi të vitit 1992, në të cilin Kate – e cila filloi modelingun në moshën 14-vjeçare – mbeti e traumatizuar pasi kishte përfshirë Mark Wahlberg pa këmishë për një fushatë të Calvin Klein. “Askush nuk kujdeset për ju mendërisht”, tha Kate për Vanity Fair në 2012 për përvojën e saj në industrinë e modelimit. “Ka një presion masiv për të bërë atë që duhet të bëni”.

Reklama
Reklama

Është diçka që tani 48-vjeçarja ishte e prirur ta luftonte, duke e shtyrë atë të hapte agjencinë e talenteve në vitin 2017 dhe t’u ofronte atë lloj mbështetjeje modeleve të reja dhe të ardhshme që ajo humbi. Vajza Lila është regjistruar në agjencinë e Kate dhe i tha British Vogue : “Kur isha më e re ajo kishte frikë se do të bija në të njëjtin kurth, mendoj”.

Lila Moss shfaqet provokuese në veshje me detaje të çuditshme teksa bën debutimin e saj në revistën “Vogue” Lila Moss shfaqet provokuese në veshje me detaje të çuditshme teksa bën debutimin e saj në revistën “Vogue”

Kjo nuk do të thotë që Kate ka qenë gjithmonë kundër që Lila të ndjekë hapat e saj, me Lilan që zbuloi se ishte vetëbesimi që e pengoi atë ta bënte këtë në të kaluarën. “Mbaj mend që mamaja më kërkoi të bëja diçka me të kur isha 13 vjeç. Unë thashë po. Dhe më pas u zgjova dhe thashë: ‘Nuk mund ta bëj!’”, tha ajo.

Reklama
Reklama

Por, brenda pak vitesh, Lila kishte lënë gjurmë në botën e modelingut, duke marrë pjesë në fushatën e saj të parë për Marc Jacobs Beauty në moshën 15-vjeçare. “Unë e njoh Marc dhe më pëlqejnë gjërat që ai bën, kështu që ndjeva se ishte e drejtë”, kujton ajo.

Lila Moss merr komente të shumta pozitive pasi mbajti pompën e saj të insulinës në pasarelë Lila Moss merr komente të shumta pozitive pasi mbajti pompën e saj të insulinës në pasarelë

Më parë, Lila – e cila është diabetike e tipit 1 – është vlerësuar për vendimin e saj novator për të mbajtur pompën e saj të insulinës në pistë. Duke folur për gjendjen e saj, 19-vjeçarja tha për The Kit: “Mendoj se jo shumë njerëz e dinë se unë kam diabet. Nuk është e dukshme nga jashtë, kështu që askush nuk do ta dinte vërtet vetëm duke ju parë”. /Telegrafi/

Reklama