LAJMI I FUNDIT:

Lidhja mes bojës së flokëve dhe kancerit? E dashura e Keanu Reeves tregon pse nuk i lyen flokët!

Lidhja mes bojës së flokëve dhe kancerit? E dashura e Keanu Reeves tregon pse nuk i lyen flokët!

Alexandra Grant, artistja që për shumë njerëz njihet si e dashura e Keanu Reeves, dikur ka dhënë një shpjegim për qasjen e saj më natyrale ndaj bukurisë

Reklama

49-vjeçarja, e cila tha se thinjat iu shfaqën në fillim të 20-ave, tërhoqi vëmendje jo vetëm për marrëdhënien me aktorin e njohur, por edhe për flokët e saj.

Në dhjetor 2019, NewsWeek raportoi për një studim që tregonte lidhjen midis kancerit të gjirit dhe bojës së flokëve. Gjetjet befasuese, të cilat u botuan në revistën ndërkombëtare të kancerit në SHBA, sugjeruan se mund të ketë një lidhje midis disa kancerogjenëve dhe disa kimikateve që mund të gjenden në disa produkte për ngjyrosjen e flokëve.

Sipas studimit, lidhja mes dy treguese është akoma më e lartë për gratë me ngjyrë. Megjithatë, nuk ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis bojës së flokëve dhe kancerit të gjirit – i cili ka një sërë faktorësh të njohur rreziku si mosha, pesha dhe gjenet e trashëguara

“Shifrat janë marramendëse, sidomos për gratë me ngjyrë. Unë u thinja para kohë në fillim të 20-ave dhe gjatë rrugës, i kam lyer flokët me çdo ngjyrë derisa nuk mund ta toleroja më toksicitetin e bojës. Në të 30-at i lashë flokët të bëhen “bionde”. Më pëlqen dhe mbështes idenë që çdo grua mund të zgjedhë se si dëshiron të duket në çdo moshë. Por/dhe, nëse gratë po humbasin nga standardet e bukurisë… atëherë le të flasim më shumë për to”, u shpreh Grant në një postim në Instagram.

*Në vend të fjalës “grua” (woman) ajo përdori “womxn” – për të përfshirë edhe gratë tansgjinore, citon Anabel.

Modelja Adrianne Curry-Rhode i komentoi:

“Kam rreth 1.5 muaj në rrugëtimin tim për të përqafuar thjesht atë që jam. Fillova të thinjesha në moshën 22. Jam 37 vjeç. Faleminderit që nuk je gjë tjetër veçse vetja!” /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Psikoprofil
Stili perfekt i flokëve: Tri versionet më të mira të lobit për flokë të hollë

Stili perfekt i flokëve: Tri versionet më të mira të lobit për flokë të hollë

Flokë dhe stil
Instruktorja e notit paralajmëron prindërit: Mos blini kurrë rroba banje për fëmijë në këtë ngjyrë

Instruktorja e notit paralajmëron prindërit: Mos blini kurrë rroba banje për fëmijë në këtë ngjyrë

Këshilla për prindër
Sateni është i përsosur për mbrëmje: E veshim në shtatë mënyra të shkëlqyera

Sateni është i përsosur për mbrëmje: E veshim në shtatë mënyra të shkëlqyera

Moda
Po nëse testi i shtatzënisë rezulton pozitiv pas një aborti: Hormonet nuk janë fajtori i vetëm

Po nëse testi i shtatzënisë rezulton pozitiv pas një aborti: Hormonet nuk janë fajtori i vetëm

Shtatzëna
Mbjellja e qerpikëve

Mbjellja e qerpikëve

Estetikë
Kalo në kategori