Gratë koreane janë të njohur për lëkurën e tyre jashtëzakonisht të ndritshme dhe të përsosur.

Kjo ndodh sepse ato ndjekin një rutinë të tërë tetë-hapëshe duke aplikuar disa produkte dhe duke masazhuar shumë fytyrat e tyre. Ato nuk aplikojnë një shtresë të vetme të trashë kremi. Koreanet e lëjnë lëkurën e tyre të marrë frymë dhe të përdorin produkte më të lehta, transmeton Telegrafi.

Më poshtë gjeni kujdesin ndaj lëkurës, i grave rutina e mëngjesit sipas mënyrës së grave koreane:

Lani fytyrën

Koreanet shmangin përdorimin e larjeve të fytyrës me sapunit, pasi duke bërë kështu mund të thahet lëkura duke shkaktuar puçrra. Ato besojnë se uji është i mjaftueshëm, si dhe një hidratues i lëngshëm. Pra, gjëja e parë që ata bëjnë pasi të zgjoheni është larja e fytyrave të tyre me ujë.

Përdorni tonerin

Toneri është i lëngshëm dhe balancon nivelin e PH të lëkurës. Uji nuk është i mjaftueshëm për të hidratuar lëkurën tuaj thellësisht. Kështu, përdorimi i tonerit jo vetëm që sigurohet që niveli PH i lëkurës të ruhet, por edhe të hidratohet mirë.

Aplikoni kombinimet e më poshtme

Është një kombinim me bazë uji ose serum dhe toner. Ky kombinim është arsyeja prapa lëkurës rinore të grave Koreane, pasi ajo hidraton lëkurën e lëkurës dhe lehtëson qarkullimin qelizor.

Përdore ampulën

Ampulat janë trajtime higjenike, të qëndrueshme për lëkurën që nxisin kolagjenin e lëkurës me vetitë e restaurimit. Përveç kësaj, ato janë të pasura me përbërës aktivë që synojnë të largojnë problemet e këqija të lëkurës.

Fërkojeni në Serum

Serumet janë me bazë vaji, si dhe produkte me bazë uji me më shumë përqendrim të përbërësve aktivë, që janë glicerina, qeramidet, vitaminat E, K, C, dhe përbërës natyral si aloe vera, tranguj, etj.

Përdorni krem ​​për sytë

Zona përreth syve tanë nuk ka gjëndra dhjamore, që do të thotë se vajrat natyrorë nuk prodhojnë më vete në këtë zonë. Kjo e bën lëkurën afër syve tuaj delikate, të hollë dhe të prirur për plasaritje. Kjo është arsyeja pse përdorimi i kremës për sy është i rëndësishëm.

Vendosni hidratues

Hidratuesi(moisturizer) është i nevojshëm për lubrifikimin e lëkurës. Gjithashtu, është produkti më i rëndësishëm edhe nëse nuk ndiqni një rutinë kujdesi ndaj lëkurës. Sidoqoftë, duhet të aplikoni vetëm një shtresë të hollë hidratimi në lëkurën tuaj.

Aplikoni kremrat kundër diellit

Hapi i fundit që përfundon tërë rutinën është aplikimi i kremrave kundër diellit. Koreanet janë të vetëdijshme që dielli mund të shkaktojë dëme të pakthyeshme në lëkurë dhe mund të shkaktojë pigmentim, qarqe të errëta, thatësi dhe zbehje. Kjo është arsyeja pse ato kurrë nuk kalojnë duke përdorur kremrat kundër diellit edhe në ditë me shi dhe me re.

/Telegrafi/