LAJMI I FUNDIT:

Kirurgët transplantuan me sukses dy veshka derri te një burrë nga Alabama – dy javë pasi një mashkulli iu vendos zemra e një derri

Kirurgët transplantuan me sukses dy veshka derri te një burrë nga Alabama – dy javë pasi një mashkulli iu vendos zemra e një derri

Kirurgët kanë transplantuar me sukses dy veshka derri te një njeriu që i kishte vdekur truri, duke shënuar një tjetër ‘hap të rëndësishëm’ në përpjekjen e gjatë për dekada për të përdorur organet e kafshëve për të shpëtuar jetë.

Jim Parsons, 57 vjeç, nga Huntsville, Alabama, i kishte vdekur truri – dhe për këtë arsye u shpall zyrtarisht i vdekur – në muajin shtator pasi pësoi një dëmtim traumatik në kokë gjatë garave me biçikletë në dhe.

Me bekimin e familjes së tij, studiuesit nga Universiteti i Alabamës në Birmingham kryen transplantin pionier mbi të vetëm katër ditë më vonë, transmeton Telegrafi.

Vetë Parsonsit iu hoqën veshkat ndërsa gjaku i tij ende qarkullonte përpara se t’i jepeshin dy organe të marra nga një derr i modifikuar gjenetikisht, raporton dailymail.

Veshkat e transplantuara të derrit filtronin gjak, prodhonin urinë dhe, më e rëndësishmja, nuk u refuzuan menjëherë nga trupi i tij. Të dy organet mbetën të qëndrueshme për tre ditë pas transplantimit.

Rezultatet tregojnë se si ksentransplantimi – transplantimi i qelizave të gjalla, indeve ose organeve nga një specie në tjetrën – mund të adresojë krizën botërore të mungesës së organeve.

Anatomia dhe fiziologjia e zemrës së derrave është e ngjashme me atë të njerëzve, kështu që ato përdoren si modele për zhvillimin e trajtimeve të reja.

Kirurgët amerikanë transplantojnë një zemër derri në një njeri - në operacionin e parë të këtij lloji
Lexo po ashtu Kirurgët amerikanë transplantojnë një zemër derri në një njeri - në operacionin e parë të këtij lloji

Në fillim të këtij muaji, David Bennett u bë pacienti i parë në botë që iu transplantua zemra nga një derr i modifikuar gjenetikisht.

Ndërkohë, tetorin e kaluar, kirurgët në New York transplantuan me sukses një veshkë tjetër derri te një njeriu, përpara se pacientit t’i hiqej. Megjithatë, procedura e New Yorkut transplantoi dhe mbajti një veshkë derri jashtë trupit të pacientit.

Kjo procedurë në Alabama – e cila u krye më 30 shtator, para procedurës së New Yorkut – përfshinte heqjen e veshkave të Parsons dhe futjen e dy veshkave të derrit në vendin e duhur brenda trupit të tij. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Skema jashtëzakonisht e thjeshtë me të cilën rumuni vidhte vetura në Bukuresht - askujt nuk i ra ndërmend t'ia bënte pyetjen kryesore

Skema jashtëzakonisht e thjeshtë me të cilën rumuni vidhte vetura në Bukuresht - askujt nuk i ra ndërmend t'ia bënte pyetjen kryesore

Rumania
Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Evropa
Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Evropa
“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

“Mesdita kundër Putinit”, çfarë shkruan në testamentin politik të Navalnyt

Evropa
“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

“Jo, Sami, mos më lër”, gruaja palestineze mundohet ta rikthejë në jetë bashkëshortin

Azia
Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Askush nuk guxon ta gjykojë pushtimin rus të Ukrainës - një grua rrahet brutalisht pasi e kritikoi një ish-pjesëtar të luftës

Evropa
Kalo në kategori