LAJMI I FUNDIT:

Këto nëntë modele flokësh do të thyejnë rekordin e popullaritetit

Këto nëntë modele flokësh do të thyejnë rekordin e popullaritetit
GettyImages

Stilistët e modelit të flokëve po kthehen më shumë drejt estetikës së stilizuar

Nëse keni vendosur për ndryshim, le të jetë së paku ai ndryshim trendi.

Nëse viti 2022 ishte i rezervuar për eksperimentimin me stile të cilat kurrë më parë nuk i kemi menduar, cilët do të jenë trendët më të mëdhenj të flokëve në vitin 2023?

E pra, para së gjithash, ne do të kemi të njëjtën qasje lozonjare për flokët në vitin e ri, duke provuar modele flokësh, ngjyra, truke stilizimi, formula dhe aksesorë të rinj…

Në frymën e inspirimit, “Vogue” ka biseduar me disa prej stilistëve botërorë të flokëve, në mënyrë që të mësojë se cilët trendë të flokëve i parashikojnë në këtë vit, transmeton Telegrafi.

Kombinimet me mjeshtëri

Arti është kthyer dhe parukierët po shpalosin sërish kreativitetin e tyre. Në këtë vit, topuzët e zakonshëm e të ulët shkojnë në harresë dhe në skenë hyjnë modelet e flokëve që përbëjnë një kombinim të topuzëve, bishtave dhe gërshetat. Flokët e lëmuar, flokët me xhel janë një trend i madh tani.

‘Box Bob’

Prerjet e flokëve bob po bëhen gjithnjë e më të njohura çdo vit dhe këtë vit vëmendje të veçantë tërheq box bob. Një frizurë e mprehtë dhe e drejtë, pavarësisht nëse e bartni me balluke apo pa, nuk ka dyshim se do të jeni për t’u vënë re.

Flokë të gjatë të stilizuar

Ndryshe nga pamja dikur popullore e flokëve të tharë, Hersheson thotë se në vitin 2023, ne po kthehemi më shumë drejt një estetike të stilizuar. Ndryshe nga vitet e kaluara kur sundonte fiksimi me frizurat e shkurtra dhe kështu linte më pak hapësirë për eksperimente, flokët luksoze të harlisur dhe të gjatë janë rikthyer në fron.

Ndarjet anësore

Ky model flokësh thekson se si një bob mund të kalojë nga stili elegant në sensual vetëm me pak stil. Flokët anash duken romantike, nuk kërkojnë shumë punë dhe duken gjithmonë të rregullta. Një shembull i mirë është Alexa Chung, pamja e fundit e së cilës përmban një numër të madh ndarjesh anësore me shtimin e shiritave për fiksim shtesë.

View this post on Instagram

A post shared by Alexa Chung (@alexachung)

Pamje e lagur

“Flokët e lagur me shkëlqim dhe jashtëzakonisht të shndritshëm janë një trend i vitit 2023 që do të jetë kudo,” thotë Northwood, e cila krijoi pamjen verbuese të lagur të Alicia Vikander në Festivalin e Filmit në Kanë këtë vit. Që kur Kim Kardashian dhe Megan Fox kaluan këtë model flokësh në tapetin e kuq, femrat në mbarë botën janë dashuruar me këtë stil. “Rezultati është flokë me të vërtetë me shkëlqim që janë gjithashtu të shëndetshëm”, thotë Charlotte Mensah.

Gërshetat skulpturore

“Ne do të shohim më shumë stile të thurura të bëra që të duken si skulptura,” zbulon Mensah. Shikoni personazhet e famshëm si Gabrielle Union për frymëzim, e cila së fundi solli një skulpturë lulesh me gërsheta në premierën e Strange World.

Balluket e viteve shtatëdhjetë

Modeli i flokëve që është më i kërkuari në sallone kohët e fundit – balluke në frymën e viteve ’70. Sado të përshtatshme që janë, ju mund të ndryshoni mënyrën se si i stiloni ato, madje edhe kur jeni në plazh.

‘Mullets noughties’

Modeli i flokëve Lilli Bridger i krijuar për Mia Regan po hyn në vitin 2023 në mënyrë të madhe. Balluket anash, gjysma poshtë ballit, majat e drejta, flokë të prera në hap, por jo tepër të gjata, që të kujtojnë në mënyrë të papërmbajtshme stilin e veshur nga Paris Hilton, tani e shohim gjithnjë e më shpesh në trendet e sotme botërore.

/Telegrafi/