LAJMI I FUNDIT:

Këshilla për bukurinë e thonjve

Këshilla për bukurinë e thonjve
(Foto: SNS Nails)

Gjëja themelore që lidhet me kujdesin, bukurinë dhe shëndetin e thonjve është gjendja e përgjithshme e organizmit.

Kujdesi shëndetësor është në radhë të parë, që nënkupton një dietë cilësore të pasur me lëndë ushqyese, hidratim të rregullt dhe adekuat, gjumë të mjaftueshëm dhe stërvitje.


Kur plotësohet ky kusht themelor, kujdesuni për sa vijon:

Dy simptoma më pak të njohura të kolesterolit të lartë në thonjtë tuaj
Lexo po ashtu Dy simptoma më pak të njohura të kolesterolit të lartë në thonjtë tuaj

Kujdesi i duhur i kutikulave

Kutikula e hollë rreth rrënjës së thoit mbron nga infeksioni. Përveç lëkurës së thatë, kutikulat mund të shkaktohen edhe nga manikyri jo i duhur dhe jo profesionist, përdorimi i shpeshtë i manikyrit agresiv dhe acetonit që e thajnë më tej lëkurën apo edhe nga mungesa e vitaminave dhe mineraleve në trup, si hekuri dhe kalciumi.

Duart dhe thonjtë gjatë gjithë vitit duhet të kujdesen me hidratues dhe vajra. Kur shfaqen kutikulat, është mirë t’i zbusni në ujë të vakët dhe t’i shtyni butësisht drejt rrënjës së thoit. Megjithatë, nëse ka më shumë inflamacion ose gjakderdhje, sigurohuni që të vizitoni një estetist.

(Foto: Liver Doctor)

Rruga drejt thonjve më të fortë

Merrni mjaftueshëm vitamina dhe minerale në dietën tuaj, veçanërisht squfur (qepë, hudhër, bishtajore), biotinë (kërpudha, karota, banane) dhe kalcium (fasule, djathë, fiq të thatë) ose përdorni suplemente dietike për të forcuar thonjtë tuaj. Mbroni duart kur bëni punët e shtëpisë. Mos harroni të vishni doreza gome në mënyrë që këto kimikate të mos dëmtojnë lëkurën dhe thonjtë tuaj – transmeton KP.

Ushqeni kutikulën me vaj bajame

Zëvendësoni pastruesin e manikyrit të thonjve me formaldehid, toluen dhe aceton me heqës manikyri vaji. Aplikoni një shtresë manikyri ditën e parë. Në ditën e dytë, aplikoni një shtresë tjetër dhe kështu me radhë nga dita në ditë. Pas katër ditësh, hiqni llakun dhe përsëritni procedurën. Ju garantohet se do ta shihni efektivitetin e tij vetëm pas dhjetë ditësh, nëse e përdorni rregullisht dhe në mënyrë korrekte. Pas kësaj mund të vazhdoni ta përdorni si shtresë bazë dhe mbi të një llak me ngjyra.

Zgjedhja e duhur e kompleteve për kujdesin e thonjve

Përpikëria e tepërt si pastrimi i papastërtive nën thonj me majën e një rrëpire mund të çojë në zhvillimin e një infeksioni kërpudhor bakterial. Në vend të kësaj, përdorni një furçë thonjsh. Në mënyrë që thonjtë tuaj të jenë të bukur dhe të padëmtuar, merrni parasysh se çfarë lloj produktesh mirëmbajtjeje përdorni.

(Foto: FWD Life)

Prerja e duhur e thonjve

Thonjtë duhet të zbuten para prerjes pasi kjo shmang mikrodëmtimet, ndaj është koha ideale për t’u prerë pas larjes. Thonjtë e duarve dhe këmbëve duhet të priten drejt dhe t’i jepen formë me një rrëpirë në skajet për të shmangur thonjtë e rrënjosur në këmbë. Shmangni prerjen e kutikulës pasi mbron thoin nga infeksioni. Pas prerjes së thonjve duhen lyer duart, këmbët dhe thonjtë me krem hidratues.

Sipas raportit, thonjtë e gjatë mund të mos jenë aq higjienikë sa mendoni
Lexo po ashtu Sipas raportit, thonjtë e gjatë mund të mos jenë aq higjienikë sa mendoni

Shmangni veshjen e këpucëve me hapësirë të ngushtë gishtash si dhe veshjen e takave të larta

Mbani rregullisht higjienën e këmbëve që do të thotë t’i lani ato me sapun dhe ujë dhe më pas t’i thani mirë me një peshqir. Zgjidhni çorape të bëra nga materiale natyrale dhe ndërrojini rregullisht. Nëse këmbët tuaja djersiten shumë, provoni të përdorni pluhura ose spërkatje të destinuara për këtë qëllim.

Në trend Femra

Më shumë
Vetëm gratë e guximshme si Heidi Klum mishërojnë stilin e veshjes kështu

Vetëm gratë e guximshme si Heidi Klum mishërojnë stilin e veshjes kështu

Moda
Kendall, shfaqet ashtu si ndoshta kurrë s’e kishim parë: Pa grim, me quka, pa botoks dhe me ca thinja tek-tuk

Kendall, shfaqet ashtu si ndoshta kurrë s’e kishim parë: Pa grim, me quka, pa botoks dhe me ca thinja tek-tuk

Estetikë
Angelina Jolie magjepsë pas tre vitesh në tapetin e kuq, me vajzën e saj

Angelina Jolie magjepsë pas tre vitesh në tapetin e kuq, me vajzën e saj

Moda
Margot Robbie duket bukur me një fustan të kaltër me pika ndërsa shëtit në New York

Margot Robbie duket bukur me një fustan të kaltër me pika ndërsa shëtit në New York

Moda
Konsumi i tepërt i karbohidrateve mund të çojë në efekte anësore, pesë shenja që tregojnë se po e teproni

Konsumi i tepërt i karbohidrateve mund të çojë në efekte anësore, pesë shenja që tregojnë se po e teproni

Ushqim i shëndetshëm
Pyeteni se çfarë mendon për ish-partneren dhe mësoni se çfarë perspektive do të ketë lidhja juaj

Pyeteni se çfarë mendon për ish-partneren dhe mësoni se çfarë perspektive do të ketë lidhja juaj

Në çift
Kalo në kategori