Katedralja Notre Dame në Paris u kaplua të hënën nga zjarri, duke shkaktuar dëme katastrofike. Telegrafi më poshtë ua sjell një vështrim me imazhe të një nga monumentet më unike të trashëgimisë botërore.

Ura Saint-Michel bridge, Hoteli Dieu dhe Notre Dame para vitit 1857

Interieri i katedrales i vizatuar nga Thomas Allom, 1845

Fotografi e fundit të shekullit XIX

E famshmja Dritarja e Trëndafilit, në anën veriore të katedrales, që daton nga shekulli XIII

Eksterieri i katedrales është e zbukuruar me skulpturat që ilustrojnë tregime biblike, të njohura si “libri i njerëzve të varfër”, sepse historikisht shumica e famullitarëve nuk dinin të lexonin. Majtas: dëshmori i krishterë Shën Denisi duke mbajtur kokën e tij. Djathtas: Shën Veronika mban mbulesën e Krishtit.

Artisti që shënjoi kurorëzimin e mbretit Henry i VI-të të Francës, në Notre Dame më 1431

“Kurorëzimi i Napoleonit” (1807) nga Jacques-Louis David, që shfaq perandorin Napoleoni i I-rë në Notre Dame më 1804

Artileria kundërajrore amerikane gjatë Çlirimit të Parisit më 1944

Ushtarët amerikanë në Notre Dame për ta kujtuar ndarjen nga jeta të presidentit amerikan Franklin D. Roosevelt, 16 prill 1945

Foto e një makine që digjet, afër urës Saint-Michel dhe katedrales, gjatë Luftës për Parisin, disa ditë para çlirimit më 25 gusht 1944

21-vjeçari Philippe Petit, ecën në litar mes dy kullave të katedrales, më 26 qershor 1971

Një modele pozon para katedrales, më 1961

Pamje nga maja e katedrales, korrik 1980

Pamje e lumit Sena nga maja e katedrales, 26 korrik 2018

Monumenti në një performancë dritash nga regjisori Bruno Seillier, tetor 2018

Pamje e kulmit dhe kullave të katedrales, 28 qershor 2017

Mbështetësi i Kombëtares franceze në futboll, shpalos flamurin e Francës para katedrales, në prag të finales me Kroacinë në Botërorin 2018, më 25 korrik 2018.

Bora në brigjet e lumit Sena dhe katedrale

Turistët marrin pamje nga katedralja, tetor 2018

Statuja e Shën Gjonit largohet nga katedralja me vinç, para se të përfundojë restaurimi më 11 prill 2019

Një burrë shikon flakët që kaplojnë katedralen më 15 prill 2019

Tymi dhe zjarri nga brenda e katedrales Notre Dame, në mbrëmjen e 15 prillit 2019