LAJMI I FUNDIT:

Gjermania po e konsideron uljen e taksës së energjisë elektrike me 95 për qind

Gjermania po e konsideron uljen e taksës së energjisë elektrike me 95 për qind
Reklama

Gjermania po e konsideron marrjen uljen e taksës së energjisë elektrike me 95 për qind, për shkak të rënies së shitjeve të pompave termike, një lëvizje e mbështetur nga politikanë liberalë dhe konservatorë.

Nga viti 2024, Gjermania dëshiron të ketë 500 mijë pompa të instaluara brenda një viti.


Ministria gjermane e Ekonomisë takon rregullisht prodhues dhe grupe të tjera të interesit për të diskutuar mënyrat e mbështetjes së rritjes së përdorimit të pompave termike.

Karburanti i kësaj pompe – energjia elektrike – vazhdon të jetë shumë i shtrenjtë.

“Taksa e energjisë elektrike, në veçanti, është një relikte e së kaluarës dhe sot funksionon kundër qëllimeve klimatike. Ne nuk bëjmë thirrje për trajtim të veçantë, por për kushte të drejta, konkurruese në mënyrë që kalimi nga gazi dhe nafta në pompat e ngrohjes të shpërblehet shpejt përmes kostove operative më të favorshme”, thekson Martin Sabel nga Shoqata gjermane e Pompave Termike.

Taksa e energjisë elektrike e Gjermanisë ka mbetur e pandryshuar që nga viti 2003, kur BE-ja miratoi Direktivën e saj të Tatimit të Energjisë që vendos norma minimale në mbarë bllokun evropian për produktet energjetike.

Shkalla më e ulët për tatimin e energjisë elektrike është 0.5 euro për MWh krahasuar me normën e sotme prej 20.5 euro për MWh – që do të thotë se ulja e parashikuar mund të arrijë me rreth 95 për qind. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Problemi me 2 euro false, qytetarët dhe bizneset gjejnë metoda për identifikimin e tyre

Problemi me 2 euro false, qytetarët dhe bizneset gjejnë metoda për identifikimin e tyre

Mirjeta Hajzeraj
Thyhet REKORDI I ZBRITJEVE!

Thyhet REKORDI I ZBRITJEVE!

Viva Fresh Store
Një hapësirë për jetesë të rehatshme - Kompleksi Linda dhe standarde të larta

Një hapësirë për jetesë të rehatshme - Kompleksi Linda dhe standarde të larta

Al Trade Center
Konkurset e hapura në Telegrafi Jobs - një platformë e dedikuar për të gjetur karrierën tuaj të ardhshme

Konkurset e hapura në Telegrafi Jobs - një platformë e dedikuar për të gjetur karrierën tuaj të ardhshme

Telegrafi Jobs
Studentët nga Kosova tani mund të pajisen me diplomë Amerikane dhe të punojnë për kompanitë në SHBA

Studentët nga Kosova tani mund të pajisen me diplomë Amerikane dhe të punojnë për kompanitë në SHBA

Creative Hub Kosovo
BQK jep udhëzime për kujdes nga monedhat e falsifikuara në qarkullim, tregon se si mund t'i dalloni ato

BQK jep udhëzime për kujdes nga monedhat e falsifikuara në qarkullim, tregon se si mund t'i dalloni ato

Ekonomi
Kalo në kategori