Eksperti shpjegon të gjitha përfitimet e trajtimit me ftohje

Për vite me radhë, gratë kanë përdorur akull në vend të kremrave të shtrenjta për të ndihmuar në trajtimin e gropave të syrit.

Përgjithësisht dihet se akulli përdoret edhe për qëllime mjekësore.

Masazhi me akull është sigurisht një nga metodat më efektive dhe më të provuara për dhimbjen e qafës dhe shpinës, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, përveç këtyre përfitimeve, akulli, siç u përmend tashmë, luan një rol të rëndësishëm në kujdesin e lëkurës. Nëse, për shembull, zgjoheni të ënjtur dhe rrathët e zinj janë të theksuar, akulli është gjëja më e mirë që mund tʹia ofroni vetes dhe fytyrës suaj.

Reklama

– I ftohti ndihmon në shkarkimin e lëngjeve të tepërta nga sistemi limfatik, gjë që ndihmon edhe në uljen e fryrjes së fytyrës – thotë estetistja Lori Scarso, e cila prej shtatë vjetësh merret me produkte për kujdesin e lëkurës dhe merr pjesë prej shtatë vitesh me produkte për kujdesin e lëkurës dhe kërkime të ndryshme të produkteve të reja.

Reklama

Siç thotë ajo, drenazhi limfatik me akull redukton ënjtjet poshtë syve.

– Përdorimi i akullit poshtë syve mund të ndihmojë në çlirimin e grumbullimit të lëngjeve, tharjen e toksinave dhe shkakton një efekt shtrëngues – thotë Lori, shkruan Health.

Cilat janë përfitimet e këtij trajtimi?

Reklama

Qetësimi i proceseve inflamatore – Shumë njerëz që vuajnë nga sëmundje inflamatore të lëkurës si puçrrat dhe rosacea mund të përfitojnë nga terapia me akull për shkak të aftësisë së saj për të reduktuar inflamacionin që shkaktojnë të dyja këto probleme të lëkurës.

Reduktimi i dukshmërisë së poreve – akulli tonifikon lëkurën, duke e bërë atë më të lëmuar dhe më të bukur, ndërsa në të njëjtën kohë zvogëlon dukshmërinë e poreve, por edhe i pastron ato nga sebumi i tepërt.

Reklama

Qërimi i lëkurës – Akulli mund të heqë sipërfaqen e shtresës së vdekur të lëkurës dhe të inkurajojë qelizat e reja të rriten më të shëndetshme.

Reklama

Si të bëni trajtimin e akullit?

Esteticistja Lori Scarso këshillon që asnjëherë nuk duhet të vendosni akull direkt në fytyrë, sepse kështu mund të acaroni më shumë lëkurën. Në vend të kësaj, ajo këshillon, mbështillni një kub akulli me një leckë të hollë, e cila do të mbrojë lëkurën e fytyrës dhe duarve dhe filloni të masazhoni lehtë fytyrën.

“Fërkojeni akullin në fytyrë me lëvizje rrethore për disa minuta”, thotë ajo.

Sa shpesh duhet aplikuar ky trajtim?

– Këshillohet që të bëni një masazh me akull një herë në javë. Është një mënyrë e përkohshme për të freskuar fytyrën tuaj. Dhe mos harroni, akulli nuk do t’i fshijë të gjitha parregullsitë, ndaj duhet t’i siguroni vetes më shumë gjumë, ujë dhe ushqim të mirë – përfundoi estetistja Lori Scarso. /Telegrafi/

Reklama
Reklama