Emisari gjerman për Ballkanin Manuel Sarazin, ka takuar të dërguarin e Posaçëm të Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Reklama

Në një shkrim në Twitter, Sarazin ka thënë se dy vendet ndajnë interesim të përbashkët për rajonin.

Tutje shtoi se Berlini e Washingtoni mund t’ia sigurojnë vendeve të Ballkanit anëtarësimin në BE.

“E mrekullueshme të vizitosh emisarin Special Escobar në Washington. Gjermania dhe SHBA-ja ndajnë interesim të përbashkët në Ballkanin Perëndimor. Bashkë me partnerët tanë evropianë mund ta sigurojmë rrugën e rajonit në BE. Shihemi së shpejti” ka shkruar Sarrazin.

Ndryshe, Escobar, ditë më parë tha se krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk duhet të jetë në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës, dhe të krijojë “shtet brenda shtetit”.

Reklama
Reklama

“Sa më shumë të shtyhet rezistenca ndaj Asociacionit, aq më afër është ideja serbe për të”, tha ai.

Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët, Escobar tha se qëndrimi i SHBA-së është që të zbatohen të gjitha marrëveshjet e arritura në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, por tha se duhet të ketë diskutim për çështjen e Asociacionit, që të mos bie ndesh me ligjet. /Telegrafi/