LAJMI I FUNDIT:

Elezaj: Ka tregues që Enver Sekiraqes iu mundësua arratisja

Elezaj: Ka tregues që Enver Sekiraqes iu mundësua arratisja

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Bedri Elezi, dyshon se në arratisjen e Enver Sekiraqes, i dënuar me 25 vite burg për nxitje në vrasjen e policit Triumf Riza, ka grup të organizuar që kanë mundësuar arratisjen e tij.

Elezi thotë se tregues për këtë është edhe mos publikimi i lajmit të Policisë së Kosovës deri në presionin publik.


“Mungesa e Policisë së Kosovës për t’i treguar publikut se çfarë ka ndodhë, është një tregues i qartë se këtu kemi të bëjmë me një grup të organizuar për krijimin e kushteve që i njëjti të arratiset. Absolut unë dyshoj për faktin se marrë parasysh profilin e personit i cili përmban një profil të jashtëzakonshëm në kuptimin e rrezikut të sigurisë publike ka urdhërua vrasjen një pjesëtari të Policisë së Kosovës, dhe më pas dihet botërisht se ka qenë pjesë e grupeve kriminale dhe ka qenë një dhunues i sigurisë në Prishtinë dhe pjesë të tjera”, ka thënë Elezi në Tëvë 1.

Suspendohet gjyqtari Agim Kuçi pas rastit të Enver Sekiraqës
Lexo po ashtu Suspendohet gjyqtari Agim Kuçi pas rastit të Enver Sekiraqës

Enver Sekiraqa ishte arratisur, pas vendimit të Gjykatës së Apelit për ndryshimin e masës nga arresti shtëpiak në paraburgim.

Lidhur më këtë rast Këshilli Gjyqësor i Kosovës në një mbledhje të jashtëzakonshme ka suspenduar gjyqtarin në rastin e Enver Sekiraqës.