LAJMI I FUNDIT:

Efektet e mahnitshme shëndetësore që i sjell konsumimi i ujit me limon çdo mëngjes

Efektet e mahnitshme shëndetësore që i sjell konsumimi i ujit me limon çdo mëngjes

Uji me limon është një prej pijeve më të shëndetshme që mund t’i konsumoni, pasi që është i pasur me vitamina, minerale dhe elemente tjera vitale.

Reklama

Një gotë me këtë pije mjekësore – e cila përmban lëngun e gjysmë limonit dhe ujë – i ka këto vlera:

– 9 kalori
– Më pak se 1 gramë sheqerna
– 25% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës C

Siç po e shihni, uji me limon ka shumë pak kalori dhe sheqer, por përveç vitaminës C, gjithashtu përmban foliat dhe kalium.

Ky ujë është po ashtu i mbushur me flavanoide të cilat i mbrojnë qelizat trupore, por edhe e rrisin qarkullimin e gjakut, e përmirësojnë ndjeshmërinë e insulinës dhe aspektet tjera të shëndetit metabolik.

Sidoqoftë, kjo është lista e plotë me përfitimet që jua sjell konsumimi i përditshëm i kësaj pije:

– Kjo pije e ndihmon mëlçinë të prodhojë më shumë enzima dhe rrjedhimisht ep përmirëson funksionin e saj

– I lufton simptomat e ftohtit dhe gripit

– Është e pasur me vitaminë C, prandaj e përmirëson shëndetin e lëkurës dhe e revitalizon trupin

– E përmirëson shëndetin e zorrëve

– Ju furnizon me shumë elektrolite hidratuese në formë të kaliumit, kalciumit dhe magnezit

– I lehtëson dhimbjet e muskujve dhe nyejve

– Acidi citrik në ujë limoni ndihmon në sistemin e tretjes

– E ndihmon mëlçinë t’i eliminojë toksinat nga trupi

– E alkalizon trupin dhe parandalon shumë sëmundje

– Uji me limon i shkrinë edhe gurët në veshka, në fshikëz, depozitat e kalciumit dhe gurët në pankreas

– E forcon sistemin e imunitetit dhe ju mbron nga dëmet e rrezatimeve të lira

– Përmbajtja e lartë e kaliumit e trajton depresionin dhe ankthin

– E pastron gjakun dhe arteret

– E zvogëlon shtypjen e lartë të gjakut, etj. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Shëndetësi Lajme
Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Psikologji
Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Shëndetësi
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Shëndetësi
Çfarë do të thotë kur e shihni në ëndërr një familjar apo dikë që e dashuroni?

Çfarë do të thotë kur e shihni në ëndërr një familjar apo dikë që e dashuroni?

Shëndetësi
Kalo në kategori