LAJMI I FUNDIT:

Dymbëdhjetë të vdekur pasi persona të armatosur hapën zjarr në një lokal të qytetit Irapuato të Meksikës

Dymbëdhjetë të vdekur pasi persona të armatosur hapën zjarr në një lokal të qytetit Irapuato të Meksikës

Persona të armatosur të paidentifikuar kanë hapur zjarr në një lokal në qytetin qendror të Meksikës, Irapuato.

Reklama

Si pasojë, ata kanë vrarë 12 persona, përfshirë gjashtë gra, thanë autoritetet lokale, të shtënat e dyta masive në shtetin Guanajuato në më pak se një muaj, përcjell Telegrafi.

Tre persona u plagosën në sulmin e së shtunës në mbrëmje në jug të Irapuato, tha qeveria e qytetit në një deklaratë, duke shtuar se zyrtarët e sigurisë po përpiqeshin të gjurmonin sulmuesit.

Motivi i të shtënave nuk ishte i qartë menjëherë.

Guanajuato, një qendër e madhe prodhimi dhe vend prodhimi për shumë prej prodhuesve më të mirë të makinave në botë, është tronditur vitet e fundit nga luftërat brutale midis bandave rivale të drogës.

Më 21 shtator, persona të armatosur qëlluan për vdekje 10 persona në një sulm në një bar në qytetin Guanajuato të Tarimoro, rreth 96 km (60 milje) në juglindje të Irapuato.

Në fillim të këtij muaji, persona të armatosur të dyshuar të lidhur me një bandë droge vranë 20 persona, duke përfshirë një kryetar bashkie, në një sulm në shtetin jugor meksikan të Guerrero, thanë zyrtarët lokalë.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador mori detyrën në fund të vitit 2018, duke u zotuar të reduktojë nivelet rekord të dhunës së bandave në Meksikë, por ai ka pasur vështirësi të mëdha për të “vënë nën kontroll“ vrasjet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Analisti ushtarak gjerman: Sulmet në Krime janë katastrofike për Rusinë

Analisti ushtarak gjerman: Sulmet në Krime janë katastrofike për Rusinë

Evropa
Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Evropa
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Erdogan kushtëzon SHBA-në: Do të miratojmë kandidaturën e Suedisë në NATO nëse na shitni F-16

Erdogan kushtëzon SHBA-në: Do të miratojmë kandidaturën e Suedisë në NATO nëse na shitni F-16

Turqia
Kalo në kategori